Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji između Univerziteta u Sarajevu i Bosnalijeka d.d. Sarajevo potpisali su, u ponedjeljak, 4. novembra, rektor prof. dr. Tarik Zaimović i direktor gospodin Adnan Hadžić, MSc.
Cilj potpisanog Sporazuma je unapređenje istraživanja, razvoja, inovacija i transfera tehnologije uopće, a primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović istakao je značaj ove saradnje za Univerzitet u Sarajevu, naglasivši da je strateško opredjeljenje Univerziteta upravo saradnja sa privatnim sektorom.
- Želimo da se saradnja konkretizuje kroz projekte koji otvaraju nove mogućnosti za razvoj, posebno na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, ali i na drugim članicama Univerziteta koje postižu izvanredne rezultate - naveo je rektor Zaimović, te istakao da saradnju sa privatnim sektorom smatra ključnom, jer se time Univerzitet u Sarajevu približava modelu modernih univerziteta koji aktivno učestvuju u razvoju društva.
Direktor Bosnalijeka, gospodin Hadžić, čestitao je rektoru Univerziteta na preuzimanju dužnosti, te naglasio važnost zajedničkog rada i saradnje između akademske i poslovne zajednice.
- I akademska i poslovna zajednica suočavaju se s izazovima, ali i s velikom odgovornošću prema budućim generacijama. Praksa bez znanja je slijepa, a znanje bez prakse beskorisno. Naš zadatak kao društva jeste da ih što više približimo jedno drugom - istakao je direktor Hadžić, te podsjetio da je Bosnalijek lider kada je riječ o podršci akademskoj zajednici i društvu uopšte, te izrazio nadu da će ovim Sporazumom i opravdati tu reputaciju.
- Samo kroz ozbiljan obrazovni sistem možemo graditi održivu budućnost za sve nas - podcrtao je direktor Hadžić.
Tokom susreta je naglašeno da ovaj sporazum donosi potpuno nove perspektive za razvoj Univerziteta u Sarajevu i dodatno jača Bosnalijekovu ulogu u podršci obrazovnom i naučnom razvoju u Bosni i Hercegovini.
Sporazum predviđa saradnju u zajedničkim naučnim istraživanjima i razvoju novih proizvoda i tehnologija, zatim razmjenu znanja i iskustava u stvaranju novih vrijednosti primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta, razmjenu istraživača, stručnog i drugog osoblja, organizaciju zajedničkih seminara, radionica i konferencija, te transfer znanja, tehnologije i komercijalizaciju istraživačkih rezultata. Također, predviđena je razmjena radnih, studentskih i nastavnih kadrova u cilju obrazovanja i istraživačkog razvoja, kao i saradnja na realizaciji nacionalnih i međunarodnih projekata.
Sporazum je zaključen na period od četiri godine, s mogućnošću produženja, te predstavlja važan korak ka jačanju veza između akademske zajednice i farmaceutske industrije u Bosni i Hercegovini.
Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su i Lana Mujanović, pomoćnica direktora Bosnalijeka, prof. dr. Naris Pojskić, prorektor za naučnoistraživački rad Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić, direktorica Centra za istraživanje i razvoj Univerziteta u Sarajevu, te ispred Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju direktorica prof. dr. Adaleta Durmić-Pašić, prof. dr. Lejla Kapur Pojskić i prof. dr. Kasim Bajrović - navodi se u saopćenju Bosnalijeka.
(DEPO PORTAL/ad)