Tuzla ima najskuplji javni prijevoz u regionu. Karta za javni prijevoz gotovo je tri puta jeftinija u Beogradu, a više nego duplo jeftinija u Novom sadu i Skoplju. Sarajlije kartu plaćaju 1,60 KM, Tuzlaci čak 2,38 KM, a mogu im parirati samo u Banjoj Luci i Ljubljani sa cijenom od 2,30 KM, piše Faktor.
Ovo su podaci iz netom završene "Studije javnog gradskog prijevoza sa prijedlogom modela obavljanja javnog gradskog prijevoza na području grada Tuzla", koju je na gotovo 350 stranica uradio Institut za građevinarstvo d.o.o. Banja Luka. Ovaj dokument, koji predviđa i modele rješavanja problema javnog prijevoza u Tuzli, vrlo brzo će se naći pred novim sazivom Gradskog vijeća Tuzla.
- Studija je naručena kako bismo definirali najbolji model za organiziranje javnog gradskog prijevoza u Tuzli. Mi smo prethodno uradili projektni zadatak, naložili šta sve treba uraditi i analizirati. Analizirano je kompletno stanje i definirane su varijante za novi model. Scenarij jedan podrazumijeva formiranje javnog gradskog saobraćajnog preduzeća koje bi obavljalo kompletan prijevoz na području grada Tuzle. Drugi scenarij također podrazumijeva formiranje preduzeća, s tim da bi ono obavljalo prijevoz u užem urbanom dijelu, a na ostalom području bile bi angažirane privatne prijevozničke firme, koje bi prošle tenderske procedure i bile izabrane kao nosioci pojedinih linija - kaže Miralem Mulać, pomoćnik gradonačelnika Tuzle za Službu za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica.
Javni prijevoz u Tuzli trenutno obavlja privatna firma Gradski i prigradski saobraćaj (GiPS) Tuzla, a Mulać ističe da Grad ne može utjecati na formiranje cijena niti subvencionirati cijenu za pojedine kategorije stanovništva. Također, on dodaje da prijevozničke firme iz drugih gradova koje obavljaju međugradski prijevoz ulaze u Tuzlu, pa čak obavljaju i prigradski i gradski saobraćaj.
- Novo javno gradsko saobraćajno preduzeće imat će saobraćajni sektor, sektor održavanja i sektor općih poslova. Radi se o kapitalnom projektu, koji će se morati realizirati u fazama. Počet ćemo s javnom prezentacijom ove analize, koja će potom ići na Gradsko vijeće, a nakon usvajanja sa prijedlogom modela, uslijedit će i javna rasprava. Ono što je važno da će, ukoliko bude izabran drugi model, odnosno učešće privatnih firmi za prigradske linije, tarfini sistem biti jedinstven - pojašnjava Mulać.
Analiza predviđa da će autobusi u javnom prijevozu u Tuzli koristiti prirodni gas, a u drugoj fazi bi bili električni.
- Implementacija projekta, prema studiji, ima pet faza, a za kompletnu realizaciju, odnosno formiranje preduzeća i stavljanje u funciju, bit će potrebno pet godina, ali mi ćemo pokušati ubrzati tu dinamiku. Sada imamo stanje u gradu po pitanju javnog gradskog prijevoza koje nije koordinirano i želimo da to stavimo pod kontrolu. Postoji dobra volja i nekih susjednih lokalnih zajednica da zajedno pokušamo nešto rješavati. Građani su kroz anketu u studiji rekli da žele udoban, kvalitetan, redovan i jetin prijevoz i to je cilj Grada - zaključuje Mulać.
(DEPO PORTAL/mm)