U FBiH trenutno nema oboljelih

U RS raste broj hospitalizovane djece zbog meningitisa, nadležni poručuju: 'Nema mjesta panici'

Hronika 31.10.24, 07:30h

U RS raste broj hospitalizovane djece zbog meningitisa, nadležni poručuju: 'Nema mjesta panici'
S obzirom na to da više slučajeva dolazi iz jedne školske ustanove, domovi zdravlja izvršili su na terenu potrebnu dezifenkciju prostora te naložili odgovarajuće mjere

 

 

U Domovima zdravlja u Republici Srpskoj povećan je broj pregleda zbog sumnje na meningitis. Ipak, nadležni uvjeravaju, nema mjesta panici. Situacija je daleko od alarmantne.


Stabilno je stanje hospitalizovane djece u Banjaluci zbog pojave meningitisa. Životno nisu ugroženi, saopštili su iz UKC RS. Trenutne brojke, tvrde nadležni, pokazuju da nema potrebe za proglašavanjem epidemije, piše N1.

 

“Trenutno je hospitalizovamo sedmoro djece pod dijagnozom meningitis. Najmlađe dijete je uzrasta devet mjeseci, a najstarije 12 godina”, saopšteno je iz UKC RS.

 

Vakcina protiv oboljenja meningitis ne postoji kao ni specifična terapija. Simptomi su vrlo slični kao kod ostalih respiratornih oboljenja zbog čega se posebna pažnja treba obratiti na znakove poput: osjetljivosti na svjetlost ili pospanost.

 

Dobra vijest je kaže doktorica Mirjana Miljković iz banjalučkog Doma zdravlja je da svi oboljeli do sada nemaju bakterijski već virusni meningitis.

 

“I kod virusnog i bakterijskom meningitisa oni su praktično slični samo što kod bakterijskog su ti simptomi izraženiji i brže napreduju. Simptomo su glavobolja, povraćanje, ukočen vrat, bolovi u kostima i mišićima, pospanost, osjetljivost na svjetlost, dakle ovo su prilično ozbiljni simptomi”, pojašnjava dr Miljković.

 

Ishodi liječenja su uglavnom povoljni, kažu u Institutu za javno zdravstvo RS. Izvor zaraze, napominju, nisu isključivo djeca već i odrasli koji takođe mogu biti oboljeli. Meningitis je oboljenje koje se najčešće prenosi prljavim rukama, zbog čega su izdate preporuke.

 

“Pojačane higijenske mjere, dezinfekcija ruku, dezifnekcija prostora, takođe savjet kontaktima onih koji su oboljeli o ponašanju, eventualnim prekidima sportskih aktivnosti, drugih aktivnosti koje djeca imaju kao i izbjegavanje bližih kontakata u smislu nekih porodičnih okupljanja”, ističe Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo RS.

 

Od dosadašnjih sedam zabilježenih slučajeva, četiri su iz Banjaluke, a tri iz Opštine Kotor Varoš. S obzirom na to da više slučajeva dolazi iz jedne školske ustanove, domovi zdravlja izvršili su na terenu potrebnu dezifenkciju prostora te naložili odgovarajuće mjere. U Federaciji Bosne i Hercegovine trenutno nema oboljelih.

 

Ministarstvo prosvjete i kulture RS dalo je saglasnost zaobavljanje online nastave za djecu prvog razred u OŠ “Sveti Sava” u opštini Kotor Varoš. Pored toga, drugih konkretnih mjera, nije bilo.

 

(DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI