Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) najvjerovatnije će ovu godinu završiti sa minusom od otprilike šest miliona KM, potvrdio je za Faktor prim. dr. Dragan Stevanović (SDP), član privremenog Upravnog odbora ove zdravstvene ustanove.
Efekti poslovanja za prvih devet mjeseci 2024. godine su takvi da je trenutno otprilike šest miliona maraka više rashoda nego prihoda, s tim da je KCUS, bez obzira na ovu činjenicu, kako kaže Stevanović, likvidan, redovno izmiruje obaveze i ima novca na računu.
Iako je drugi član privremenog Upravnog odbora doc. dr. Jasmin Šutković (NiP) jučer pojedinim medijima kazao "da je minus posljedica mnogih stvari koje su rađene u vrijeme dok je na čelu KCUS-a bila prof. dr. Sebija Izetbegović", Stevanović ističe "da problem nije samo u dr. Izetbegović"
- Želim biti objektivan i kazati da problem nije u dr. Izetbegović, problem je sistemska greška koju bolnice u principu plaćaju, a odgovornost je na nekom drugom mjestu. Konkretno, u ovom slučaju, problem je na onim ljudima koji donose propise, Ministarstvu zdravstva, Vladi, Zavodu zdravstvenog osiguranja, a dr. Izetbegović je samo za svog mandata vješto kamuflirala te probleme - navodi Stevanović.
Kaže kako je najveći problem u KCUS-u manjak ljudi, što rezultira potrebom za prekovremenim radom, a to onda obavezom plaćanja takvog rada kako je regulisano Kolektivnim ugovorom koji su sklapali resorno ministarstvo, Zavod zdravstvenog osiguranja i sindikati bez poslodavaca.
- Po tom osnovu, radnicima se još iz vremena dr. Izetbegović, kad nisu podnosili tužbe, ali zato kasnije jesu, duguje novac. Podneseno je više od 1.000 tužbi i radnici traže da im se nadoknadi novac koji su zaslužili prekovremenim radom. Po tom osnovu, KCUS ima više od tri miliona KM dugovanja. Očekujemo da će ih biti puno više ako dođu presude, kamate, sudski troškovi. Pokušavamo sada sjesti sa sindikatima i radnicima kako bismo napravili neki kompromis u obostranom interesu - objašnjava Stevanović.
Drugi problem, prema njegovim riječima, jesu uvjeti rada, po čijem osnovu radnici također tuže KCUS, a račun će biti dodatnih otprilike tri miliona KM.
- Kolektivni ugovor propisao je posebne uvjete rada i poseban dodatak na plaću za taj rad, kao što su rad u zonama zračenja, na mikrobiologiji... Naime, po ugovorima o radu koje su radnici dobijali od prethodnog menadžmenta nije precizno definisano koji su to uvjeti rada koji im se priznaju ili ne priznaju i oni sada koriste pravo iz Kolektivnog ugovora, a sudovi masovno presuđuju u njihovu korist.
Glavna sistemska kvaka je u sljedećem: Ministarstvo zdravlja i Zavod zdravstvenog osiguranja pregovaraju sa sindikatima i prihvataju uvjete koje sindikati traže, kao što je plaćanje prekovremenog rada, ali u sredstvima koja doznačuju ustanovama - "ne planirajte troškove ustanova". Ja se uvijek držim one stare - "osiguraj pa naredi", dakle, ne možeš nekome nešto narediti, odnosno staviti mu kao obligatnu obavezu, a da za to ne osiguraš sredstva.
Oni su nama sada stvorili obavezu da sa Ministarstvom zdravstva KS i Zavodom zdravstvenog osiguranja KS nađemo način na koji će se osigurati novac koji su oni nama stvorili kao obavezu da isplatimo radnicima - navodi Stevanović.
Problem koji se, prema riječima Stevanovića, dugo vuče je što se KCUS iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS finansira u 83 posto, a ostatak bi trebao da se namiri iz drugih kantona. No realnost je, kako kaže, takva da se otprilike 91 posto svih usluga pruženih u KCUS-u odnosi na osiguranike iz KS.
- Tako da i tu ima osnova za korekciju stava, a sve ovo pričam zato što je sistemska farsa da se sklapaju neki ugovori na početku godine između davaoca usluga, u ovom slučaju KCUS-a, i Zavoda zdravstvenog osiguranja KS. Oni se stvarno sklapaju, ali oni su vrlo fiktivni ugovori jer sistem finansiranja još, 20 i više godine, ide - uvjeti rada, puta plaća, plus 50 posto na ta sredstva za materijalne troškove, bez obzira na cijenu, broj, vrstu usluge i sve ostalo. Dokle god se to ne riješi na nivou KS, imat ćemo ovakvu situaciju - navodi Stevanović.
Kaže kako bi uprava KCUS-a imala dvije mogućnosti.
- Jedna je da se "zavrnu šarafi" na način da se više neće trošiti, neće biti novih usluga, kupovine novih aparata, primanja novih radnika, te da će se čekati da neko drugi kada dođe na čelo ustanove po tužbama reaguje i izvrši isplate radnicima. Na taj način bi mogli fiktivno poslovanje KCUS-a "nategnuti" na pozitivnu nulu. Ali mi to nećemo jer time nećemo sistemski riješiti problem. Mora se ukazati na njih i probati ih riješiti jer je svejedno koja će uprava iskazati dobitak, a koja gubitak ako to ide nauštrb kvaliteta i kvantiteta usluge - ističe Stevanović.
Osvrnuo se i na desetke miliona KM koje je prof. dr. Sebija Izetbegović ostavila na računu kada je otišla iz KCUS-a.
Stevanović kaže da je dr. Izetbegović ostavila 40 miliona KM koji su došli od Vlade Federacije BiH za sanaciju stanja u kliničkim centrima.
- Taj novac je trebao da ide po tenderima, koji su stalno padali pa smo morali raščistiti sistem javnih nabavki, za završetak i useljenje 11. i 12. sprata na DIP-u. Završeni su tenderi, izvođači su ušli i posao se radi. Dio od tog novca trebao je ići i za šesti sprat, ali novca nedostaje jer sve skuplja, pa sad od Federalne vlade tražimo da reprogramira sredstva u smislu da nam dozvoli da za ostatak kupimo opremu.
Nadalje, nisu prikazivana sredstva koja su po tužbama radnika. Mi smo već skoro četiri miliona KM platili radnicima po osnovu presuda, a očekujemo još sedam miliona KM ako se ne uspijemo dogovoriti sa radnicima, da se to sporazumno riješi i svede na tri miliona maraka i da ne ide preko sudova. Mi možemo od Vlade KS sad dobiti nedostajućih sedam-osam miliona KM da isplatimo sve radnike i da kažemo - evo mi smo pozitivni. Hoćemo li ili nećemo, to ćemo vidjeti - kazao je Stevanović.
(DEPO PORTAL/dg)