Boguševac i Bostarići

Ogromno kamenje u Bistričkom potoku: Mještani sarajevskih naselja zabrinuti zbog mogućeg tragičnog scenarija

Hronika 29.10.24, 20:41h

Ogromno kamenje u Bistričkom potoku: Mještani sarajevskih naselja zabrinuti zbog mogućeg tragičnog scenarija
Da li će vremenske prilike dozvoliti tako sporo primjenjivanje preporuka? Od službi spašavanja mogu samo čuti da se situacija aktivno prati i da je napravljen plan evakuacije

 

 

Već 20 dana mještani sarajevskih naselja Boguševac i Bostarići zabrinuti su jer im prijeti tragični scenario koji smo vidjeli u Donjoj Jablanici. Usljed izgradnje kompleksa na Trebeviću jednom naselju prijeti klizište, a drugom materijal odnosno ogromno kamenje koje se sada nalazi u Bistričkom potoku, piše N1.

 

Zbog pukotina na lokalitetu Curine njive više od 200 domaćinstava na području Starog Grada nema mira. Plaše se da će prve jače padavine pokrenuti ovo zemljište. Do erozije tla koje se nalazi tik ispod nasipa gradilišta Hills došlo je usljed oticanja vode.

 

- Pukotine su mnogo primjetnije u šumi pored same livade. Kao što možemo vidjeti ovaj dio zemlje je krenuo prema dole. Oborena su i stabla. Podsjetit ću da se odmah iza ovog dijela nalazi samo naselje. A na ovom dijelu primjetna je pukotina od čak jednog metra.

 

Među prvim kućama ispod klizišta je dom Mirsada Špage. Frustrira ga stalno prebacivanje odgovornosti jer je očito problem nadležnosti s obzirom da se klizište nalazi na području jednog entiteta, a ugrožava stanovnike drugog.

 

- Zabrinut sam i stalno izlazim gore. Ako nisam prije podne jesam poslijepodne. Oni samo dolaze, a ništa ne poduzimaju da rade. Ja evo nisam nikakav inžinjer ali kažem da treba samo regulisati vodu jer oni kako su nabacivali materijal i bio rezervoar pokidali su cijevi i curi voda i ona se razljeva po terenu. Samo je pohvatati i zemlja bi valjda stala - navodi Špago.

 

Nema zvanične informacije otkud voda koja pokreće zemljište. Iz Kantonalne uprave civilne zaštite kažu da drenažne cijevi kompleksa Hills ne prikupljaju vodu, te da je ona tačno ispod nasipanog dijela. Nije poznato da li se radi o prirodnom izvoru ili pak kapitaži.

 

- Ne može se ništa bez Istočnog Sarajeva i onda moramo pitati tamo načelnika. Gore su istresli materijal kad se pravila zgrada tamo na ćošku tu se istresalo. Svi smo zabrinuti, ali šta da radimo. Kome se žaliti? Sastanak bio na Širokači, načelnik nije došao - naveli su.

 

Mještani u međuvremenu pokazuju pukotine.

 

- Ja ne znam šta više… svako jutro ustanem da vidim ima li pukotine ima li vode. Obiđem oko kuće. Gdje otići? Kuda? Živim u strahu i ne spavam po noći. Brat mi je došao, molila sam ga izađe, strah me - kaže Hajra Gedžo.

 

A u strahu su i mještani naselja Boguševac jer je zatrpan lokalni potok materijalom sa gradilišta. Iako su iz kompleksa Hills saopćili da su uklonili veći dio kamenja, demantovala ih je Federalna uprava civilne zaštite u posljednjem izvještaju. Materijal se ovdje više ne odlaže, ali je potok i dalje zatrpan. Zbog toga postoji ogromna opasnost u slučaju bujice.

 

- Kako se stalno dopunjuje privremena brana od materijala vodom i materijalom dolazi do pucanja i do takozvanog bujičnog talasa, vala koji ima ogromnu snagu i energiju. Obzirom na vrlo gustu naseljenost Bistrika odnosno Starog Grada smatram da bi mogao da bude jako rizičan, čak i sa većim brojem žrtava nego u Donjoj Jablanici. Nažalost - izjavio je Muhamed Bajrić, profesor na Šumarskog fakultetu UNSA.

 

- Štab KUCZ izdao je naredbu Zavodu za izgradnju, uključeni su i relevantni fakulteti, izdat je prelimirani i konačni izvještaj. Preporučene su hitne mjere, ali i mjere koje bi sanirali klizište. Međutim za sve treba vrijeme - rekao je Dženan Brkanić, direktor KUCZ KS.

 

Građani se s druge strane zabrinuto pitaju: Da li će vremenske prilike dozvoliti tako sporo primjenjivanje preporuka? Od službi spašavanja mogu samo čuti da se situacija aktivno prati i da je napravljen plan evakuacije.

 

(N1/DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI