Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, izdalo je saopštenje za javnost povodom, kako se navodi, nasilja u porodici i brutalnog premlaćivanje Aldine Bajić od strane njenog supruga, a koje je snimljeno i objavljeno na društvenim medijima.
Saopštenje u cjelosti prenosimo u nastavku:
Ovim putem želimo da izrazimo našu zabrinutost i osudimo svaki oblik nasilja u porodici. Ovaj incident ističe ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu pažnju i djelovanje svih članova društva, posebno institucija odgovornih za sprječavanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Nasilje nad ženama je neprihvatljivo i predstavlja kršenje ljudskih prava. Svi članovi našeg društva moraju preuzeti odgovornost za suzbijanje ovakvih pojava i pružanje podrške onima koji su pogođeni. Ovaj slučaj nas podseća na važnost prevencije nasilja, osiguranja podrške žrtvama i efikasnog procesuiranja počinilaca.
Pozdravljamo brzu reakciju policije i drugih subjekata zaštite u ovom slučaju i ujedno pozivamo sve nadležne institucije da preduzmu potrebne mjere kako bi osigurale zaštitu žrtava nasilja i obezbijedile adekvatnu pomoć. Posebno pozivamo nadležne institucije izvršne, zakonodavne i pravosudne vlasti da bez odlaganja provedu neophodne reforme koje su precizno definisane u izvještaju Grupe eksperata Vijeća Europe – GREVIO komiteta kao i Preporukama Komiteta potpisnica Istanbulske konvencije Vijeća Europe. To je obaveza Bosne i Hercegovine koju smo preuzeli ratifikacijom Istanbulske konvencije.
Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH izražava uvjerenje da bi se brzom i sveobuhvatnom provedbom ovih reformi osigurao efikasniji odgovor na nasilje u porodici i nasilje nad ženama koji predstavlja jedan od najrasprostranjenijih krivičnih djela u našoj zemlji.
Apelujemo na sve građane da ne okreću glavu od ovakvih problema, već da prijave svako nasilje i pruže podršku onima koji su u potrebi. Svi smo dužni i odgovorni za stvaranje sigurnijeg okruženja, posebno za sigurnije društvo za žene i djecu a podsjećamo da je neprijavljivanje ovh djela također krivično djelo. Želimo naglasiti da samo zajedničkim delovanjem možemo stvoriti promjene koje će dovesti do stvaranja društva u kojem nasilje neće biti tolerisano.
Ukoliko ste vi ili neko koga poznajete žrtva nasilja, molimo vas da potražite pomoć. Postoje organizacije i adresa za podršku koje su tu da vam pomognu. Osim policije, koju možete kontaktirati na broj telefona 122, u Bosni i Hercegovini postoje i dva SOS telefona za žrtve nasilja i to u Federaciji BiH 1265 i u Republici Srpskoj 1264 - navodi se u reagiranju.
(DEPO PORTAL/ad)