TRGOVCI MUDRO ŠUTE

Cijene goriva (stalno) padaju, a proizvodi i usluge nisu jeftiniji ni za fening... Čak se najavljuju i nova poskupljenja!

Biznis Klub 20.09.24, 17:32h

Cijene goriva (stalno) padaju, a proizvodi i usluge nisu jeftiniji ni za fening... Čak se najavljuju i nova poskupljenja!
Postavlja se pitanje hoće li pojeftinjenje goriva ispratiti cijene životnih namirnica? No, za tim potezom, kao ni u prethodnim slučajevima, nitko nije posegnuo

 

 


Cijene goriva unatrag nekoliko mjeseci su u padu, a litra je od svibnja u prosjeku jeftinija za oko 0,40 KM. Kako kažu u Grupaciji za promet naftom i naftnim prerađevinama pri Gospodarskoj komori RS-a, na crpkama u Banjoj Luci litra dizela trenutačno košta 2,39 - 2,43, a litra benzina 2,39 - 2,45 KM. 


- Razlog pojeftinjenja je pad cijena sirove nafte na svjetskoj burzi te prerađevina eurodizela i benzina. U odnosu na svibanj gorivo je jeftinije za oko 40 feninga po litri – kaže za Srpskainfo predsjednik ove grupacije Đorđe Savić


Nije teško izračunati da trenutačno spremnik od 50 litara goriva košta oko 120, a da je prije oko četiri mjeseca koštao 140 KM.


Mudro šute


Građane, posebno vozače, raduje svako pojeftinjenje benzina i dizela, ali smatraju da trebaju pasti i cijene roba i usluga koje su ranije porasle upravo zbog poskupljenja goriva. 


- Kod nas se u pogledu toga ništa ne događa. A kad gorivo poskupljuje, odmah se povise i cijene hrane i ostalih roba i usluga. Iskreno se nadam da će barem ovaj put doći i do nekih drugih pojeftinjenja – kaže Miroslav. 


I ako cijene goriva budu dodatno niže, jedine koristi osjetit će vozači automobila. Oni koji kao prijevozno sredstvo koriste autobus karte ne plaćaju jeftinije, kao ni taksi-usluge. Poskupljenje goriva obično je bilo izgovor za podizanje cijena od kruha do građevnog materijala pa sve do cijena pojedinih usluga. Postavlja se pitanje hoće li pojeftinjenje goriva ispratiti cijene životnih namirnica? 


No, za tim potezom, kao ni u prethodnim slučajevima, nitko nije posegnuo. Roba nije jeftinija ni za fening. Kada padaju cijene naftnih prerađevina, trgovci mudro šute. Naprotiv, zbog suše se najavljuju nova poskupljenja. Katastrofalna suša ovog ljeta izazvala je velike štete na poljoprivrednim usjevima, cijene povrća zadržala visokim, a osiguravanje stočne hrane za zimu neizvjesnim. Zbog toga se očekuje rast cijena hrane u BiH, koji je i u proteklom razdoblju kontinuirano bio prisutan, ali suša ne bi trebala poslužiti kao opravdanje za enormna poskupljenja tijekom jeseni.


Stanje na tržištu


Predsjednik Udruge poljoprivrednih proizvođača RS-a Stojan Marinković kaže da su usjevi stradali i na otvorenom, ali i u plastenicima, zbog čega je povrće na tržnicama skuplje. Štete na suncokretu i kukuruzu su od 20 do 80%, soja je uništena, što bi moglo voditi k poskupljenju mesa. 


– BiH je uvozno orijentirana i vjerujemo da će se to nadomjestiti uvozom, a cijene će ovisiti o kretanju na globalnom tržištu. Ceh uvijek plaćaju potrošači. Moglo bi se dogoditi da ostanemo bez dovoljnih količina stočne hrane ili da ona bude nešto skuplja. Za očekivati je poskupljenje, ali ne bih plašio građane da će to biti nekakvi veliki iznosi – kaže Marinković. 


Predsjednik Udruge peradara BiH i direktor kompanije Madi iz Tešnja Edin Jabandžić procjenjuje da neće doći do poskupljenja piletine, piše Avaz. Ona je već nekoliko mjeseci na 12,50 KM za kilogram filea, odnosno 5 KM za kilogram bataka. 


– Žitarice su blago poskupjele. U Europi godina ipak nije bila tako loša kao na Balkanu i u BiH, tako da će se to na neki način isponderirati. Naše procjene su da će se cijene, manje ili više, zadržati na ovoj razini. Kako cijene žitarica tako i svih djelatnosti koje žitarice koriste u prehrani. Dakle, ne postoji opravdan i valjan razlog da dođe do nekih enormnih poskupljenja – ističe Jabandžić. 


Zbog cijena povrća i voća na tržnicama diljem BiH teško da će građani imati računicu praviti tradicionalnu zimnicu. Nekih povrtnih kultura, poput paprike babure, jedva ima, a s druge strane pojedino povrće, poput rajčice, u odnosu na prethodni mjesec skuplje je za više od 100%. 


Nakon što se pojavila informacija da bi Hrvatska zbog suše mogla ostati bez šećera, zato što je uništeno više od 80% roda šećerne repe, upućeni ističu da će se to itekako odraziti na naše tržište jer je upravo ova zemlja jedna od glavnih opskrbljivača tržišta BiH ovom robom, piše Večernji.ba.


(DEPO PORTAL/ad)

BLIN
KOMENTARI