Hrvatski film 'Galeb' autora Davida Lušičića, koji govori o posljednjem pokušaju rekonstrukcije broda predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita, danas je premijerno prikazan na 30. Sarajevo Film Festivalu u okviru Takmičarskog dokumentarnog programa.
Brod 'Galeb', kojim se Tito koristio od 1950-ih do 1980. godine, odigrao je presudnu ulogu u promovisanju pokreta nesvrstanih i ideje mira između istočnog i zapadnog bloka za vrijeme Hladnog rata.
Lušičić je kazao u razgovoru za Fenu da film pruža uvid u jedinstvenu svakodnevnicu mornarskog života kroz svjedočanstvo oficira s njegovog posljednjeg putovanja.
- To je kratki film od 30 minuta koji prati rekonstrukciju broda koja se upravo događa u Rijeci, dok nam oficir priča kako je zaista bilo živjeti na 'Galebu', doživljavajući atmosferu koja simbolizira i vrijeme u kojem se živjelo, kao i ideju spajanja istoka i zapada i pokušaja stvaranja mira, nečega za šta je 'Galeb' i trebao da služi, a što se nije dogodilo - kazao je.
Lušičić je poručio da je glavna poruka tog filma da se svaka tranzicija ne mora doživljavati kroz potpunu destrukciju onoga što je nekada bilo.
- Destrukcija se uvijek bazira na krajnjim mišljenjima da li je nešto bilo ekstremno pozitivno ili negativno. Stvari nisu nikada niti pozitivne niti negativne - kazao je.
Smatra da je utopija zaista postojala na tom brodu.
- Možda se u Jugoslaviji nije tako dobro živjelo, ali 'Galeb' simbolizira nešto što se zaista dogodilo i što je bilo dobro. 'Galeb' je trebao značiti puno više za nas - zaključio je.
U filmu, dok autor prati prizore izvođenja radova na brodu 'Galeb', u blizini brodogradilišta lokalno stanovništvo završava karnevalski obred simboličnim spaljivanjem mesopusta, lutke čije spaljivanje simbolizuje kraj zime i uništenje zla za koje vjeruju da je oblikovalo njihovu prošlost.
(FENA/ad)