PRIJEDOR

Jedan od pojedinačno najtežih zločina tokom rata: Preživjeli logoraši obilježili 32 godine od zločina u logoru Keraterm

Hronika 24.07.24, 12:50h

Jedan od pojedinačno najtežih zločina tokom rata: Preživjeli logoraši obilježili 32 godine od zločina u logoru Keraterm
Komemorativnom skupu prisustvovali su zvaničnici, predstavnici udruženja logoraša, preživjeli logoraši i porodice ubijenih

 

 

U Prijedoru je danas obilježena 32. godišnjica zločina u koncentracionom logoru Keraterm, a komemorativnom skupu prisustvovali su zvaničnici, predstavnici udruženja logoraša, preživjeli logoraši i porodice ubijenih.

 

U noći 24. jula 1992. u logoru Keraterm je izvršen masakr koji haško tužilaštvo opisuje kao "jedan od pojedinačno najtežih zločina izvršenih tokom rata“. Posmrtni ostaci ubijenih su ekshumirani u masovnim grobnicama Stari Kevljani, Jakarina Kosa, Tomašica.

Predsjednik Udruženja logoraša Kozarac Jusuf Arifagić poručio je danas okupljenima da je sramota što na ovakvim mjestima nema više ljudi.

 

-U moj Kozarac je došlo sad oko 5.000 naših ljudi iz dijaspore. A ovdje nas ima oko dvjesto. Zar tako brzo zaboravljamo sve što nam se desilo? Zašto danas ovdje nema bar hiljadu mojih Kozarčana? Skoro sam posjetio grobnicu Tomašica, jednu od najvećih na širim prostorima, mjesto gdje su pobacani i zatrpani ubijeni Bošnjaci i sramota je, ali je i istina da se tom mjestu ne može prići koliko je zaraslo u travu i šiblje – kaže Arifagić.

 

Poručuje kako živi imaju obavezu da posjećuju ova mjesta i da govore u ime stradalih.

 

-Došlo je vrijeme da napravimo zaokret i moramo jasno i glasno pričati o onome što nam se desilo - rekao je Arifagić.

Predsjednik Regionalnog Saveza udruženja logoraša regije Banja Luka i predsjednik Udruženja logoraša "Prijedor 92“ Mirsad Duratović naglasio je da je današnje obilježavanje prije svega podsjećanje na ljude koji su na ovom strašnom mjestu okončali svoj životni put.

 

-Podsjećanje i na one koji su počinili zločin, jer još uvijek nisu procesuirani. Imali smo više procesa za 'Keraterm', ali uglavnom su svi presuđeni po komandnoj odgovornosti, a direktni izvršioci i dalje su na slobodi - istakao je Duratović.

 

Bivši logoraš Karanfil Ališković iz Rakovčana kaže da je u Keratermu boravilo 124 Ališkovića.

 

-Sjećanja su grozna, bili smo zatočeni ovdje u 'trojci', preživio sam dvije noći ubijanja, razna šenlučenja od strane srpskih stražara, svakodnevno batinanje. Izašli smo živi moj rođak Derviš i ja, a svi Ališkovići su ubijani samo zbog prezimena - navodi on.

 

Koncentracioni logor Keraterm je uspostavljen od Kriznog štaba opštine Prijedor. Kroz  logor je u periodu od njegovog otvaranja 24. maja do njegovog zatvaranja 5. augusta prošlo oko 3.000 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Do danas su evidentirana 371 ubijena logoraša ovoga logora.

 

Za zločine u logoru Keraterm osuđeno je devet osoba iz Prijedora.

Pred haškim tribunalom osuđeni su Duško Sikirica, Zoran Žigić, Duško Tadić, Predrag Banović, Dragan Kolundžija, Damir Došen i Milojica Kos, a pred Sudom BiH Dušan Fuštar i Duško Knežević.

 

Zločini počinjeni u logoru Keraterm bili su i dio optužnica protiv presuđenih ratnih zločinaca Biljane Plavšić, Momčila Krajišnika i Radoslava Brđanina.

 

(FENA)

BLIN
KOMENTARI