FOTO & VIDEO/ Pod stalnom prijetnjom

Ne mini hidroelektranama! Kanjon Volujak, simbol otpora: Pogledajte jedno od najljepših bh. prirodnih blaga

Lifestyle 16.07.24, 14:15h

Ova prirodna oaza i jedno od posljednjih netaknutih prirodnih blaga u BiH suočava se s ozbiljnom prijetnjom – izgradnjom mini hidroelektrana koje bi mogle nepovratno uništiti ekosustav kanjona i brojne zaštićene vrste. Pogledajte kako izgleda let iznad Volujaka i silazak u utrobu kanjona koja živi poseban život.

 

Kanjon Volujak u Prozor-Rami postaje sinonim otpora gradnji mini hidroelektrana u Bosni i Hercegovini. Poznat po svojoj bogatoj flori i fauni, ovaj kanjon je dom zaštićenim vrstama poput bjelonogog raka i različitih vrsta šišmiša, i jedno od posljednjih netaknutih prirodnih blaga u Bosni i Hercegovini, piše Ramski Vjesnik

 

Jedan od stanovnika Volujaka, koji bi nestao pred gradnjom MHE je bjelonogi rak, koji inače obitava samo u čistoj vodi i najbolji je pokazatelj da se radi o iznimno očuvanom vodotoku.

 

Let iznad Volujaka

 

Inače, bjelonogi rak (lat. Austropotamobius pallipes) je vrsta raka iz porodice Astacidae i nalazi se na IUCN-ovoj crvenoj listi ugroženih biljnih i životinjskih vrsta (IUCN Red List).

 

Bjelonogi rak (lat. Austropotamobius pallipes) je slatkovodni rak koji se može pronaći u čistim rijekama i potocima širom Europe. Ova vrsta je prepoznatljiva po svijetlim kliještima i nogama, koje su često blijedožute ili bijele boje. Bjelonogi rak preferira staništa s hladnom, bistrim vodama i kamenitim ili šljunkovitim dnom, gdje može naći zaklon i hranu. Nažalost, ova vrsta je trenutno ugrožena zbog zagađenja voda, gubitka staništa i bolesti poput raka kuge (Aphanomyces astaci), koja je unesena iz Amerike. Zbog toga su mnoge europske zemlje poduzele mjere za zaštitu i obnovu populacija bjelonogog raka kroz programe očuvanja i zaštite prirodnih staništa.

 

Taj rak je samo jedan od razloga zbog kojih bi se ovo područje moralo posebno paziti. I terenska istraživanja šišmiša u BiH kazuju da bi Volujak i zbog njih morao biti zaštićeno područje. Šišmiši u kanjonu Volujaka igraju ključnu ulogu u održavanju ekosustava, jer se hrane velikim brojem insekata, uključujući i štetnike. Ovi noćni lovci koriste eholokaciju kako bi se kretali kroz mračne špilje i uske prolaze kanjona, gdje pronalaze sigurna skloništa za dnevni odmor. Kanjon Volujaka svojim raznolikim staništima pruža idealne uvjete za različite vrste šišmiša, što doprinosi bogatstvu biološke raznolikosti u regiji. Uz navedeno, u opasnosti je i biljni svijet, osobito šuma oko kanjona, koja se zbog zakonske neuređenosti ilegalno eksploatira.

 

Uz to, ova prirodna oaza suočava se s ozbiljnom prijetnjom – izgradnjom mini hidroelektrana koje bi mogle nepovratno uništiti ekosustav kanjona. Ponukalo nas je to da za one koji nisu imali priliku obići ovo mjesto napravimo let iznad Volujaka, ali i siđemo u utrobu kanjona koja živi poseban život.

 


 

Stanište od posebnog značaja

 

Tok i kanjon rijeke Volujak predložen je za stanište od posebnog značaja za konzervaciju pod šifrom BA0000008 ‘Rama’ kako se i navodi na str. 10. na Listi kandidata za tzv. Smaragdnu mrežu područja od iznimne biološke i ekološke važnosti, a koju je BiH, sada i kao kandidat za EU, dužna očuvati i poštovati, uz to prateći niz usvojenih konvencija na koje se odavno obavezala da poštuje i koje imaju primat nad primjenom u BiH poput Bernske konvencije odnosno Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Službeni glasnik Bosne i Hercegovine – Međunarodni ugovori, broj 8/08) i Aarhuška konvencija (Službeni glasnik Bosne i Hercegovine – Međunarodni ugovori, broj 8/08), upozoravao je Aarhus centar u BiH.

 

Izgradnjom mHE ‘Volujak’ ta rijeka bi izgubila svoj biološki i ekološki značaj, što bi značilo da ne može biti dio Smaragdne mreže.

 

(Ramski Vjesnik/DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI