Odbranio titulu

Alcaraz rasturio upornog Đokovića: Srbin se pokušao vratiti, ali je kasno proradio

Sport 14.07.24, 17:40h

Već na početku se dalo naslutiti da će ovo biti “rovovska” borba između dva vrhunska tenisera

Završeno je finale trećeg Grand Slam turnira sezone, Wimbledona, u kojem su snage odmjerili Carlos Alcaraz i Novak Đoković.

Na kraju se radovao Carlos Alcaraz koji je savladao Novaka Đokovića s 3:0 u setovima (6:2, 6:2, 7:6 (7:4)) i tako upisao još jedan veliki uspjeh.

Već na početku se dalo naslutiti da će ovo biti “rovovska” borba između dva vrhunska tenisera. Prvi gem je trajao čak 22 minute a na kraju ga je uspio u svoju korist riješiti Carlos Alcaraz i oduzeti Novaku Đokoviću servis. Nastavak prvog seta donio je prije svega rezervisnu igru Đokovića s puno neprisiljenih i netipičnih grešaka za njega. To je u potpunosti iskoristio spremni Alcaraz koji je osvojio set s 6:2.

Odmah na otvaranju drugog seta Alcaraz pravi break a zatim i osvaja svoj servis i pravi prednost od 2:0. Činilo se kako je Đoković nastavio igrati na isti način kao i u prvom setu, a očigledno se mučio sa svojim forhendom. Uspio je Đoković da osvoji naredni gem, a zatim i peti, ali Alcaraz je zadržao “nogu na gasu” te je drugi set okončao s također 6:2.

Đoković je uspio da velikom borbom, posebno u trećem gemu, dobro otvori treći set i povede s 2:1. To je samo bila uvertira u uzbudljiv set u kojem je Đoković igrao na vrhuncu svojih mogućnosti, nije dopuštao da se Alcaraz “odlijepi”, a uspio je i da spasi tri meč lopte te povede s 6:5. Međutim, Alcaraz se brzo spašava i izjednačava na 6:6, te odvodi treći set u tie-break. Tamo je nakon velike borbe slavio rezultatom 7:4 za veliko slavlje.

Pobjedniku će trofej uručiti Njezino kraljevsko visočanstvo Princeza od Walesa Kate Middleton, koja se, na iznenađenje i oduševljenje publike, odlučila pojaviti i nastaviti tradiciju uručivanja trofeja najboljem koju praktikuje još od 2011. godine. Podsjetimo, njen dolazak je bio upitan zbog njenog slabijeg zdravstvenog stanja.