Belgija ide kući

Francuska postigla prvi pogodak na EURU i plasirala se u četvrtfinale

Sport 01.07.24, 19:58h

Fudbalska reprezentacija Francuske plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Njemačkoj.

Trikolori su sa 1:0 savladali Belgiju, a gol odluke postigao je Kolo Muani u 85. minuti.

Duel starih rivala, kao što se i očekivalo, ponudio je dosta opreza sa obje strane.

Na otvaranju prvog dijela bolje prilike imali su Francuzi, ali mrežu su mirovale. U 34. minuti najbolju priliku prvog dijela zapucao je Thuram, koji je glavom šutirao pored gola.

Do odlaska na odmor prijetio je i Tchouameni, no promjene rezultata nije bilo.
I na otvaranju drugog dijela opasniji su Trikolori. Prijetili su Thuram, Tchouameni, Mbappe i Griezmann, ali se rezultat nije mijenjao.

Belgija je u nastavku prvi put zaprijetila u 71. minuti, kada je pokušao Lukaku, ali je Maignan odbranio njegov pokušaj.

U 83. minuti još jedna prilika za Belgiju. De Bruyne fantastično šutira s vrha šesnaesterca, ali Maignan opet brani. I kako to biva u fudbalu, nakon dva promašaja uslijedila je kazna, a Francuzi su poveli u 85. minuti.

Činilo se da od napada nema ništa, dugo su kružili oko kaznenog prostora Belgije, a onda lopta dolazi do Kolo Muanija.

Napadač PSG-a je traljavao šutirao, ali lopta pogađa Vertonghena i završava u mrežu iza leđa nemoćnog Casteelsa za veliko slavlje Galskih pijetlova.