važni savjeti

Ovo je 10 trikova kojima se prevaranti služe kod prodaje polovnih automobila

Biznis Klub 01.07.24, 09:02h

Ovo je 10 trikova kojima se prevaranti služe kod prodaje polovnih automobila
Prevaranti naprave lažne web stranice na kojima pokazuju vrlo privlačne ponude

 

 

Kupovina polovnog  automobila često je uzbudljiv proces. No, u tom procesu, važno je biti na oprezu jer se dovitljivi prevaranti koriste raznim tehnikama kako bi vas uvukli u svoju zamku.

 

Budući da prevare na tržištu polovnih automobile nisu rijetke, stručnjaci iz tvrtke za obradu podataka o automobilima, carVerticala, podijelili su savjete kako prepoznati neke od prevara i kako se zaštititi.

 

1. Plaćanje unaprijed
Prevaranti oglašavaju automobile koji se čine kao dobra ponuda. Zatim uvjere potencijalnog kupca da se automobil nalazi na udaljenoj lokaciji i traže da se novac prebaci unaprijed.

 

Često se pretvaraju da postoje I drugi zainteresirani kupci kako bi stvorili osjećaj hitnosti. Nakon što novac bude prebačen, oni ga podignu i obrišu oglas te potpuno nestanu. 

 

2. Lažne web stranice prodavača automobila


Prevaranti naprave lažne web stranice na kojima pokazuju vrlo privlačne ponude. Često su ove web stranice vrlo slične poznatim stranicama autokuća ili brendova, i koriste gotovo identične poveznice.

 


Jednom kada kupci pronađu te ponude i kontaktiraju navodnog prodavača, od njih se često traži da plate unaprijed i izgube novac.

 

3. Skrivanje podatka da je automobil uvezen


Ponekad prodavači izbjegavaju spomenuti prošlost automobila u stranim zemljama. Čak i ako je automobil uvezen prije pet ili osam godina, to je još uvijek važna informacija koja može biti ključna pri donošenju odluke.

 

Uvoz automobila relativno je jednostavan i jeftin, zbog čega mnogi automobili kupljeni u jednoj državi završavaju u drugoj. Međutim, tijekom prekograničnih transakcija, može se manipulirati kilometražom te sakriti neka oštećenja.

 

4. Oglasi na društvenim mrežama


Lažni oglasi za prodaju dijelova automobila vrlo su popularni na oglasniku Facebook Marketplace, a često uključuju oglašavanje dijelova za popularnije automobile kako bi se stvorila iluzija povoljne cijene.

 

5. Prevare s vraćanjem kilometara


Vraćanje kilometraže prakticiraju prevaranti koji žele umjetno povećati vrijednost automobila kojeg prodaju. Na starijim automobilima kilometraža se može vratiti mehanički, dok je na novim vozilima to moguće napraviti koristeći dijagnostičke uređaje.

 

Zbog ovakvih prevara kupac se dovodi u opasnost da kupi automobil s potencijalnim problemima, a čija je vrijednost puno manja od cijene koju je za njega platio.

 

6. Skrivena oštećenja


Ponekad prodavači ne žele biti transparentni oko oštećenja automobila, a jedini način da to saznate jest provjera povijesti automobila.

 

Kupnja rabljenog automobila s ranijim ozbiljnim oštećenjima na kraju vas može stajati mnogo novca zbog potrebnih popravaka. Da ne spominjemo i da vozilo može imati veća oštećenja koja narušavaju njegovu sigurnost.

 

7. Lažna povijest vozila


Neki prodavači lažiraju izvješća o povijesti vozila kako bi kupcima prikazali da automobil koji prodaju nema mana.

 

Zato kupci sami trebaju potražiti izvješće o povijesti auta, kako bi izbjegli prevaru.

 

8. Automobili koji su služili za najam i kao taksi vozila


Prilikom kupovine, trebalo bi izbjegavati automobile koji su služili za kratkoročni najam ili kao taksi vozila. Taksi vozila često imaju veću kilometražu I mogu se prepoznati po istrošenoj unutrašnjosti, posebno na stražnjim sjedalima.

 

Kupcima se savjetuje da pregledaju takva vozila s posebnom pažnjom na stanje sustava za kočenje i dijelova ovjesa. 

 

9. Ukradeni automobili


Gotovo sva ukradena vozila završavaju kao rezervni dijelovi na crnom tržištu, ali ponekad ti automobili mogu završiti i u oglasnicima. Provjera povijesti pokazat će vam je li automobil bio prijavljen kao ukraden.

 

10. Sumnjive sheme plaćanja


Prodavači mogu tvrditi da ne prihvaćaju bankovne prijenose, već preferiraju plaćanja putem drugih kanala za transakciju novca. Ovo je znak za uzbunu jer prevaranti mogu napraviti lažne osobne iskaznice i uzeti novac, a da nikada ne pokažu automobil.

 

(DEPO PORTAL/af)

BLIN
KOMENTARI