Nakon što je na zagrebačkom Rebru troje ljudi umrlo od zarazilo legionelom među građane BiH uvukao se strah od ovog oboljenja pogotovo ako se zna da ova bakterija obitava u vlažnim područjima, ali i klimama.
Da se radi o teškom oboljenju za portal Avaza potvrdio je i infektolog Ednan Drljević.
- Leginela se, kako u ostalim, isto tako javalj i u našoj zemlji. Radi se o opasnoj bolesti jer se ta bakterija širi putem vodovoda i klima. Prvi na udaru su uglavnom radnici koji čiste klima uređaje i radijatore jer ta bakterija živi u vodi – naveo je Drljević.
Međutim, dodaje u opasnosti nisu samo radnici nego i građani koji koriste klime bilo u autu ili hotelima, kućama, ako te klime nisu dezinficirane. Na svim tim klimama moraju se vršiti dezinfekcija upravo da nebi došlo do infekcije legionelom.
- Bakterija legionela napada cijeli organizam, ali najčešće pluća stradaju i jako se teško liječi. Mi u BiH imamo lijekove ali oni nisu baš tako efikasni zato liječenje ide sporo i dugo. Ali postoje lijekovi koji se mogu dobiti. Također to je infekcija koja se teško prepoznaje. Treba je dokazati. Test se radi putem krvi – rekao je Drljević.
Istakao je da su prvi slučaj legionele u BiH otkrili njegov kolega i on.
- Jedan stomatolog iz Teslića je bio na godišnjem u Cavtatu u hotelu Albatros i kada je doša dugo je imao temperaturu, bol u plućima. Mi sumnjali u tuberkulozu. Uzmemo mu nalaze i poašljem u Zagreb. Iz Zagreba mi dođe pismo je li bio u hotelu tom i tom i nalaz koji je bio pozitivan na legionelu. U tom hotelu se pojavila legionela putem klime i svi gosti su bili zaraženi. To je bilo 1986-1987. godine – ispričao je Drljević.
Dosta je ozbiljna bolest, upozorava Drljević, i teško se liječi.
Nalazi se u prirodi
Legionele se nalaze u prirodi u raznim vodama poput rijeka, jezera i blata, obično u manjim brojevima.
Opasnost nastaje kada uđu u vodene sisteme koje je izgradio čovjek, kao što su rashladni tornjevi, veliki vodoopskrbni sistemi tople vode, ovlaživači, dekorativne fontane i sl., najčešće oštećenjem vodovodnih cijevi, ulijevanjem površinskih voda te neispravnim spojem potrošne vode npr. spoj na hidrantnu vodu.
(DEPO PORTAL/af)