Treći dan

Nizozemci nakon preokreta nadigrali Poljsku u utakmici na kojoj je i Peljto bio sudija

Sport 16.06.24, 16:54h

Završen je prvi susret današnjeg programa UEFA Evropskog prvenstva u fudbalu između reprezentacija Poljske i Nizozemske, piše SCSport.

Na kraju su više razloga za slavlje imale popularne “Lale” koje su slavile zasluženu pobjedu nad Poljacima rezultatom 2:1.

Okršaj u okviru grupe D počeo je relativno mirno na obje strane, “početnim ispitivanjem snaga”, ali prva prava prilika je bila i pogodak.

Završen je prvi susret današnjeg programa UEFA Evropskog prvenstva u fudbalu između reprezentacija Poljske i Nizozemske.

U 16. minuti nakon jednog kornera kojeg je izveo Zielnski, Buksa je pogodio glavom za 1:0 i neočekivano vodstvo Poljske.

Uslijedio je potom “uragan” Nizozemske, prilike su se redale jedna za drugom. Najprije je Van Dijk pokšao u 20. minuti ali Szczesny brani, zatim dvije minute poslije Depay šutira preko gola, a u 28. Gakpo šutira pored gola.

Ipak, u 29. minuti Gakpo je šutirao, a lopta je na putu ka golu zakačila Salamona i prevarila golmana Poljske te završila iza njegovih leđa za 1:1.

Nastavili su Nizozemci sa ofanzivnom igrom i nakon izjednačujućeg pogotka a u 42. minuti Gakpo je promašio veliku priliku, iz velike blizine je loptu poslao preko gola.

U nadoknadi poluvremena smo vidjeli još jednu odličnu priliku koju je imao Depay, ali se na odmor otišlo sa rezultatom 1:1.

Drugo poluvrijeme je počelo onako kako se završilo prvo – ofanzivnom igrom i visokim pritiskom Nizozemske.

U 49. minuti Depay šutira sa distance, ali pored gola, a u 55. minuti Simons promašuje odličnu priliku.

U 59. minuti vidjeli smo konačno i jednu priliku za Poljsku. Kiwior je šutirao, ali golman Nizozemske sjajno brani njegov udarac nakon čega je zaustavio i dalekometni pokušaj Zielinskog.

U 65. minuti Dumfries šutira pored gola Poljske a u 70. minuti isti fudbaler je imao još jednu odličnu priliku nakon što ga je uposlio Depay, ali golman Poljske brani njegov udarac.

Ofanziva Nizozemske se isplatila u 83. minuti. Wout Weghorst je pogodio za preokret nakon samo dvije minute provedene na terenu.

Poljaci su pokušali svim snagama da dođu do barem jednog boda a u finišu utakmice propustili su dvije odlične prilike. Šrvo je golman Nizozemske odbranio udarac Swiderskog, a u nastavku akcije Piotrowski nije zatresao mrežu.

Do kraja susreta nije bilo ozbiljnijih prilika, Nizozemska je sačuvala vodstvo i osvojila velika tri boda za uspješno otvaranje nastupa na EURO 2024.

Danas od 18:00 se igra i susret između Slovenije i Danske, a program će u 21:00 zatvoriti Engleska i Srbija.