Sodu bikarbonu neki koriste za tretiranje upale mjehura kako bi se neutralizirala kiselost urina i uklonile bakterije. Iako zvuči jednostavno, ne postoji previše dokaza o djelotvornosti sode bikarbone za upalu mjehura, a u nekim slučajevima, kod pretjerane konzumacije, može doći i do ozbiljnih posljedica te do hospitalizacije.
Kako prepoznati upalu mjehura?
Upala mjehura je jedna od čestih bolesti kod žena, a nešto rjeđe se pojavljuje kod muškaraca. Simptomi mogu bili blagi, ali i izraženiji, a ova upala se može prepoznati po čestoj potrebi za mokrenjem te po bolovima ili peckanju kod mokrenja. Može se javiti i bol u donjem dijelu trbuha ili leđa. Potrebno je što prije krenuti s liječenjem bilo prirodnim putem, odnosno čajevima i određenim namirnicama ili antibioticima koje je pripisao liječnik.
Kako se koristi soda bikarbona za upalu mjehura?
Preporuka je uzeti pola do jedne cijele žličice sode bikarbone pomiješane u čaši vode kod tretiranja upale mjehura. Vjeruje se kako soda bikarbona neutralizira kiselost urina te smanjuje simptome upale mjehura, a tijelo se potom samo bori protiv bakterija. Neki vjeruju kako soda bikarbona također sprječava da se infekcija proširi na bubrege.
Sodu bikarbonu je sigurno uzimati u manjim količinama, do osam grama dnevno, što je pola žličice do žličica dva puta na dan u čaši vode. Ipak, kada se uzima u većim količinama i dulji vremenski period, soda bikarbona može biti jako opasna.
Je li opasno uzimati sodu bikarbonu za upalu mjehura?
Ne postoji mnogo dokaza da soda bikarbona stvarno liječi upalu mjehura. Također, istraživanje koje je napravljeno i pokazalo prednosti uzimanja sode bikarbone kod upale mjehura ima mali broj ispitanika te nije relevantno. Ovdje je ispitano 33 žena koje su svaki dan četiri tjedna konzumirale osam grama sode. Rezultati su pokazali povećanje kiselosti urina te smanjenje bolova i potrebe za mokrenjem.
Osim toga, postoji dosta slučajeva gdje je soda bikarbona nanijela više štete nego koristi. U nekim slučajevima su osobe koje su konzumirale sodu bikarbonu u prevelikim količinama završile u bolnici. Kod pretjeranog uzimanja ove namirnice može doći i do ozbiljnih komplikacija.
Neke od nuspojava su:
· mučnina
· povraćanje
· abdominalna bol
· proljev
U rijetkim slučajevima kod pretjerane konzumacije sode bikarbone može doći do napadaja i kome. Neki će ljudi uzimanjem sode bikarbone odgoditi odlazak kod liječnika, jer će se simptomi prvotno ublažiti, odnosno prikriti, a samim time postoji i opasnost od daljnjih komplikacija te prikrivanja pravog uzroka problema. Trudnice ne smiju uzimati sodu bikarbonu jer može naštetiti bebi, a ne preporuča se ni osobama s visokim krvnim pritiskom ili bolestima srca te osobama koje koriste bilo kakve lijekove.
Kako olakšati simptome upale mjehura?
U nekim slučajevima upala mjehura se može tretirati i kućnom ljekarnom. Pomoći mogu čajevi od brusnica, šipka, koprive ili Uvin-H čaj. Važno je isprazniti mjehur čim se osjeti potreba za mokrenjem, piti puno tekućine, koristiti zaštitu kod spolnih odnosa, pravilno se brisati nakon nužde i utopliti se. Kada upala mjehura ne prolazi ili kada se simptomi pogoršavaju, potrebno je posjetiti liječnika.
Zaključak
Dakle, soda bikarbona koristi se za razne stvari, a nekima pomaže kod upale mjehura. Ipak, postoji malo istraživanja koja dokazuju djelotvornost sode bikarbone u ovom slučaju, a jednako tako postoji i mnogo pokazatelja kako kada se uzima u pretjeranoj količini soda bikarbona može biti opasna za organizam. Najbolje je kod upale mjehura posavjetovati se s ljekarom oko metoda liječenja.
(N1.hr/DEPO PORTAL/af)