Izvor: Deutsche Welle
Piše: Natalie Posdnyakova
Intervju s Marijom Voroncovom, najstarijom kćerkom ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji se pojavio na YouTube-u dva dana prije Nove godine, isprva je prošao gotovo nezapaženo. Ruski mediji i korisnici društvenih mreža primijetili su ga tek 11. januara.
Video koji sadrži 42-minutni intervju objavljen je 28. decembra na YouTube-kanalu „Promomed Russia", koji je u to vrijeme imao samo 145 pretplatnika. Kao izvor navodi se projekat grada Moskve, „Medtech.moscow", centar za inovativne tehnologije u zdravstvu koji je podržava istraživače u oblasti zdravstvene zaštite.
Voroncova (38) ljekarka i naučnica, odgovarala je na pitanja za ruski podkast #ProNauku (o nauci), koji je, prema riječima voditelja, namijenjen mladim naučnicima i onima koji žele da osnuju firmu u ovoj oblasti. U vrijeme objavljivanja intervjua, sam projekat „Medtech.moscov" imao je manje od 3.000 pretplatnika na ruskoj društvenoj mreži Vkontakte, manje od 2.000 pretplatnika na Telegramu i samo 49 na YouTube-u.
Ali, nakon što su mediji skrenuli pažnju na to, intervju je pregledan stotinama hiljada puta.
Ko je Marija Voroncova?
Voroncova je govorila uglavnom o nauci, medicini i svojim istraživanjima u oblasti genetike, posebno proučavanju ljudskog genoma. Govoreći o liječenju pacijenata u Rusiji, ona je naglasila da je „za nas ljudski život i dalje najveća vrijednost".
O ratu koji Rusija vodi protiv Ukrajine nije progovorila ni riječ. A ni oca nije nijednom spomenula.
Kremlj sve detalje o članovima porodice Vladimira Putina drži u tajnosti. Sam Putin nikada nije zvanično potvrdio da je Marija Voroncova njegova ćerka. Uvijek je izbegavao pitanja novinara o njoj.
Ipak, u svim zvaničnim dokumentima koje su objavili ruski mediji, ona je navedena kao Marija Vladimirovna Voroncova, rođena 1985. Ruski predsjednik više puta je isticao da je ponosan na svoje dvije ćerke i da se one ne bave ni politikom, ni biznisom.
Međutim, kako su saznali novinari, Marija Voroncova je 2019. u Moskvi osnovala kompaniju „Nomeko", koja realizuje projekte zdravstvene zaštite vrijedne milijarde. Na sajtu kompanije, Voroncova je navedena kao član upravnog odbora.
Prema istraživanju tima Alekseja Navaljnog, opozicionog aktiviste koji je u zatvoru, Voroncova je kao akcionarka „Nomeka" 2020. zaradila 232 miliona rubalja (2,4 miliona evra). Noviji podaci nisu dostupni. Pored toga, prema tom istraživanju objavljenom 15. januara, njena mjesečna plata u „Nomeku" iznosi 700.000 rubalja (7.300 evra).
Saradnici Navaljnog takođe su uočili da je „Nomeko" sav svoj novac dobio od kompanije „SOGAZ Medizina". U klinikama te firme liječe se uticajni ruski političari i poslovni ljudi iz Putinovog užeg okruženja, javio je Radio Liberty 2021. godine. U avgustu 2022. te bolnice su kupili glavni menadžeri „Nomeka".
O čemu je još pričala Putinova kćerka?
Marija Voroncova je u intervjuu takođe govorila o svom životu. Rekla je da je od djetinjstva sanjala da postane ljekar, ali je po završetku škole željela da studira ekonomiju. Na kraju se opredijelila za medicinu i upisala Fakultet osnovne medicine Moskovskog državnog univerziteta.
Govorila je i o svom interesovanju za književnost i navela svoje omiljene pisce, uključujući Puškina, Dostojevskog i Hakslija. Voli i muziku i sport:
„Moja interesovanja su veoma široka: od kreativnosti do sporta. Volim sve što je lijepo: slike, muzeje, pozorište i muziku. Muzika je važan dio mog života, kako klasična, tako i džez. Trudim se da nekoliko sati nedjeljno posvetim sportu, uključujući i sezonske sportove kao što su surfovanje i skijanje."
Putinova ćerka je nekoliko godina živjela i studirala u Njemačkoj, a zatim u Rusiji. S bivšim suprugom, holandskim biznismenom Joritom Fasenom, do 2015. je živela u Holandiji. Onda se vratila u Moskvu.
Nakon početka agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine (24. februar 2022), Evropska unija, Velika Britanija i SAD su obje ćerke ruskog predsjednika, Mariju Voroncovu i Jekaterinu Tihonovu, stavile na listu sankcionisanih osoba: blokirani su im bankovni računi i zabranjen im je ulazak u te zemlje.
Reakcije na intervju u Rusiji i Njemačkoj
Intervju je izazvao oštre reakcije među ruskim blogerima i na društvenim mrežama. Na primjer, mnogi korisnici Iksa optužili su Voroncovu za licemjerje. Jedan od prvih koji je skrenuo pažnju na intervju bio je ruski novinar Andrej Saharov. „Ona je živčana, ponekad govori u klišeima. Stručnjaci će vam reći koliko košta prsten na njenoj ruci", napisao je on na svom Telegram-kanalu i postavio link do intervjua.
Intervju s najstarijom Putinovom ćerkom izazvao je ogorčenje i njemačkih medija. „Putinova ćerka daje bizaran intervju o 'vrijednosti ljudskog života'", naslovio je magazin „Špigel" svoj onlajn-članak 12. januara.
„Uznemirujuće izjave s obzirom na zločine i broj žrtava u ukrajinskom ratu", prenosi njemačka televizija „ntv" na svom sajtu. Njemački novinari ocjenjuju da je cinično to što rat uopšte nije tema u intervjuu s Putinovom ćerkom.
Pritom, ovo nije prvi medijski nastup Marije Voroncove. Već je davala intervjue u kojima se predstavila kao endokrinolog.
Poruka pred izbore: Putin (ipak) ima porodicu
Njen aktuelni veliki intervju, uoči predsjedničkih izbora u martu ove godine, mogao bi da ukaže na promjenu Putinove strategije u komunikaciji, smatra medijski stručnjak Jo Grebel. Putin, koji sada ima 71 godinu, sprema se da po peti put postane predsjednik Rusije.
Prema Grebelu, Putin je uvijek radio ono što su prije njega radili mnogi autokratski vladari. Ekspert ovako opisuje poruku ruskog predsjednika narodu: „Ja sam tu za cio narod. Samo nemam nešto tako obično kao što je mala porodica."
Grebel smatra da je Putin ipak brzo shvatio da je neophodna moderna izborna kampanja: „Šta je posebno dobro prihvaćeno? Doduše dozirano, kako to sada vidimo, on daje nešto kao naznaku da ima porodicu. Ili bar djecu. A ćerka je ljekarka, priznata naučnica."
(DW/DEPO PORTAL/ad)