Stranka za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) nastavlja borbu za državu i iskoristit će sva demokratska sredstva kako bi zaustavila njeno rastakanje, te učiniti sve što je u njenoj moći kako bi doprinijela institucionalnom jačanju Bosne i Hercegovine i građanima pokazala da postoji alternativa aktuelnom stanju.
Istaknuto je to danas na novogodišnjoj pres-konferenciji SBiH, na kojoj se njen predsjednik Semir Efendić ostvrnuo na aktuelni politički trenutak i dešavanja koja su obilježila godinu na izmaku.
Referirajući se na način i temeljne odrednice stranačkog djelovanja, Efendić je kazao kako je SBiH u prethodnom razdoblju višekratno pokazala da je njen temeljni cilj borba za državu i bolji život njenih građana.
- Mi smo kao stranka pokazali da postoje stranke u Bosni i Hercegovini kojima prvi cilj nije borba za fotelje nego da je to borba za državu, za principe i za institucije – istaknuo je predsjednik SBiH.
Potcrtao je kako će kadrovi ove stranke na svim nivoima istrajavati transparentnom i organiziranom djelovanju kako bi se u konačnici odlučno suprotstavili kočničarima pozitivnih procesa u BiH.
Efendić je kazao kako vjeruje da će bh. građani to prepoznati i stati uz politiku SBiH i autentične interese, fokusirane na poboljšanje stanja u državi, a što je izostalo „u periodu od 2010. godine otkada ove stranke nema u ozbiljnijem prisustvu na nivou države i FBiH“.
- Kada se to promijeni, mnoge će se stvari promijeniti, pa ćemo biti sigurniji u vlastitoj državi i manje ćemo brinuti i manje će nas biti u redovima pred ambasadama onda kada budemo znali da nas institucije mogu da zaštite od kabadahija i onih koji nam svakodnevno prijete najcrnjim scenarijima – poručio je Edendić, čestitajući bh. građanima nastupajuću Novu 2024. godinu.
Prethodno se kritički osvrnuo na brojne procese i pojave koje stoje na putu jačanja institucija države i dobrobiti njenih građana i naroda, ocijenivši kako je 2023. godina bila jedna od turbulentnijih i složenijih u modernoj historiji BiH.
Ponovio je poznate stavove u vezi s aktuelnom vlašću, kritikujući, u prvom redu, kontinuirane antidržavne istupe predsjednika RS-a i SNSD-a Milorada Dodika i destruktivne i secesionističke poteze vlasti u tom bh. entitetu.
- Ovo Dodikovo ponašanje, njegovo stalno vrijeđanje i prizivanje crnih scenarija je vrsta psihološkog zlostavljanja svih građana BiH i da se to dešava u krugu jedne porodice, on bi zato bio odgovoran, a ne u jednoj državi u kojoj zlostavlja njenu cjelokupnu populaciju – upozorio je Efendić.
Detektirajući instiucionalne slabosti države BiH, izdvojio je dva osnovna razloga – način upravljanja institucijama BiH, odnosno njihovu kadrovsku popunu, a u čemu se, kako navodi, krije odgovor zašto institucije ne reaguju i zašto nisu efikasnije u zaštiti države.
Ovu je tvrdnju ilustrirao raspoloživim podacima o tome kako „u ovom trenutku u institucijama države nedostaje 800 ljudi iz reda bošnjačkog naroda, kao i 100 iz reda Ostalih, dok u istim tim instucijama onih, koji rade za politike koje ruše ovu državu, ima više za oko 500 uposlenika“.
- Prema istoj analizi, u 58 od ukupno 71 institucije postoji debalans…Ovo se mora promijeniti i sva imenovanja rukovodilaca u državnim instucijama moraju doći na Vijeće ministara BiH. Od šest direktora koji se imenuju u skladu s paritetom, trojica moraju biti Bošnjaci, dvojica Srbi i jedan Hrvat – naveo je Efendić, pojašnjavajući omjer i distribuciju funkcija u skladu s Ustavom i zakonima utvrđenim kriterijima.
Između ostalog, osvrnuo se i na, kako je naveo, „sistemsku pljačku države BiH od onih koji bi je sutra srušili“, dovodeći to u kontekst raspodjele sredstava od PDV-a.
- Sigurno je da se u tom pogledu FBiH godišnje ošteti za dva do četiri posto, odnosno od 400 do 600 miliona KM – naveo je Efendić, ocijenivši diskutabilnim načine evidentiranja i prikazivanja krajnje potrošnje od Uprave za indirektno oporezivanje.
Naglasio je kako u tom smislu sve mora biti transparentno i jasno.
- Ne može se novcem građana koji vole ovu zemlju finansirati aktivnosti onoga ko hoće da je ruši – poručio je Efendić.
(FENA/dg)