stručnjaci savjetuju

Pazite šta pijete: Ovo su simptomi hemijskog trovanja pićem

Hronika 13.11.23, 20:01h

Pazite šta pijete: Ovo su simptomi hemijskog trovanja pićem
Znakovi trovanja mogu znatno varirati ovisno o vrsti otrova, količini, brzini ulaska u tijelo, putevima apsorpcije te individualnim karakteristikama organizma kao što je kilaža i visina

 

Hemijsko trovanje koje nastaje uslijed konzumacije štetnih hemikalija predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju ljudi. Svježi primjer, koji je potaknuo mnoštvo reakcija javnosti, je nedavno trovanje u Hrvatskoj u kojem je jedna osoba završila u bolnici zbog hemijskog oštećenja jednjaka nakon što je konzumirala mineralnu vodu u lokalnom kafiću u Rijeci.

 

Kroz ovu ćemo temu objasniti šta je tačno hemijsko trovanje pićem, koji su najčešći simptomi i postupanje u slučaju trovanja te koji su najčešći uzroci hemijskog trovanja.

 

Kiseline mogu snažno oštetiti jednjak

 

Jednjak je jedan od ključnih dijelova probavnog sistema. Radi se o cijevi dugoj oko 30 centimetara čija je uloga premjestiti hranu iz stražnjeg dijela grla u želudac. Budući da je direktno uključen u proces probave, jednjak je posebno podložan oštećenjima, a posebice kada dođe do unošenja štetnih tvari, bilo namjerno ili slučajno.

 

Naročito je rizično unošenje jakih kiselina ili lužina koje mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja jednjaka. Ovisno o količini i vrsti unesenih štetnih tvari, moguće štete na probavnoj cijevi variraju od blage korozivne upale sluznice do ozbiljnijih stanja kao što su krvarenje u probavnoj cijevi ili čak probijanje (perforacija) stijenke jednjaka ili želuca.


Simptomi hemijskog trovanja

 

Znakovi trovanja mogu znatno varirati ovisno o vrsti otrova, količini, brzini ulaska u tijelo, putevima apsorpcije te individualnim karakteristikama organizma kao što je kilaža i visina. U slučaju gutanja otrova često se pojavljuju simptomi poput mučnine, bolova u trbuhu, proljeva i povraćanja.

 


Korozivne tvari poput kiselina i lužina mogu prouzročiti hemijske opekline koje su vidljive na usnama i sluznici usta ako se takav otrov unese. Određeni otrovi, pak, mogu izazvati psihičke poremećaje, vrtoglavicu, glavobolju, grčeve pojedinih mišića ili tijela u cjelini, te nepravilan rad srca. Koža može promijeniti boju i postati plava, žuta ili crvena.
Kako postupiti s osobom koja ima simptome hemijskog trovanja?

 

U ozbiljnijim slučajevima trovanja, mogu se javiti gubitak svijesti, praćen prestankom disanja. Prepoznavanje ovih simptoma ključno je za hitnu medicinsku intervenciju radi minimiziranja ozbiljnih posljedica otrovnog djelovanja.

 

Ako je osoba bez svijesti provjerite disanje i krvotok i po potrebi započnite mjere oživljavanja pazeći da i sami ne dođete u dodir s otrovom (koristite gazu pri umjetnom disanju).

 

Onesviještenu osobu koja diše okrenite u bočni položaj.


NE smije se izazivati povraćanje pri otrovanju kiselinama, lužinama, benzinom, petrolejem, otapalima za boje i sredstvima koja stvaraju pjenu.


NE smije se izazivati povraćanje kod osobe koja nije pri punoj svijesti ili koja se opire.


NE smije se izazivati povraćanje pri otrovanju kiselinama, lužinama, benzinom, petrolejem, otapalima za boje i sredstvima koja stvaraju pjenu.

 

Otrovana osoba treba popiti 2 – 3 žlice medicinskog ugljena (aktivni ugljen, carbo medicinalis) razrijeđene u čaši vode. Med. ugljen veže na sebe puno vrsta otrova i tako spriječava njihovu resorpciju u crijevima. Trebao bi biti sastavni dio kućne ljekarne. Ne smije se davati kod trovanja kiselinama i lužinama.

 

Nastavak čitajte na linku.

 

(Telegra.hr/DEPO PORTAL/af)

 

BLIN
KOMENTARI