Panel diskusijom „Artkvart – priča iz Rijeke“, u petak, 17. novembra u 18,00 sati, u Galeriji JU Bosanski kulturni centar KS biće svečano otvoren cjelodnevni audio-vizuelni program pod nazivom „Rijeka – Sarajevo – Rijeka“, tokom kojeg će u Sarajevu biti predstavljena bogata umjetnička scena grada Rijeke. U pitanju je projekat saradnje i kulturne razmjene između dva prijateljska grada. Publiku očekuje jedinstveno umjetničko iskustvo koje će spojiti multimedijalnu izložbu, elektronsku, ambijentalnu, jazz-world muziku i panel diskusiju. Posjetioci će tako biti u prilici da prisustvuju vrhunskim umjetničkim sadržajima koji su između ostalog bili dio zvaničnog programa kojim je Rijeka, kao prijestolnica Europske kulture za 2020. godinu, u najboljem svjetlu prikazala svoj kulturni život, te svoju kulturno-povijesnu baštinu.
Također, u planu je i uzvratna posjeta tokom koje će se umjetnici iz Sarajeva predstaviti u Rijeci. Na ovaj način nastoji se ojačati saradnja koja će doprinijeti bogatijem kulturnom životu ova dva grada, na korist njihovim zajednicama i stanovnicima.
Na panel diskusiji pod nazivom: „Artkvart – priča iz Rijeke“, sa početkom u 18,00 sati, učestvovat će: Damir Čargonja - Čarli, Katarina Podobnik, Kristian Sirotich i Jasmin Duraković. Moderator će biti: Ivana Golijanin.
Artkvart je portal koji prati, objavljuje, analizira, komentira i kritizira kulturnu scenu Republike Hrvatske i regiona, komunicirajući recentne informacije iz svih domena umjetničkog djelovanja (likovne, vizuelne, muzičke, izvedbene i književne umjetnosti), kulturno-kreativnih aktivnosti i kulturnih politika.
Osim predstavljanja ovoga portala za umjetnost i kulturu, na panelu će se govoriti o ulozi medija i kritike u umjetnosti i kulturi, te o mogućnostima suradnje između kulturnih centara, nezavisne umjetničke scene i njenom promoviranju u regiji.
Multimedijalna izložba „Sedam lica grada“, bit će svečano otvorena u 19,00 sati u Galeriji BKC-a, a posjetiocima će prezentirati i komunicirati sadržaje moderne povijesti grada Rijeke, stavljajući u fokus istraživanja sedam država pod čijom je upravom, ili okupacijom Rijeka bila tokom burnog 20. stoljeća. Moderna povijest grada Rijeke ispričana je tako kroz 7 umjetničkih instalacija čiji su autori: Marina Rajšić, Sara Salamon, Michel Mesarić, Josip Knežević, Dorotea Škrabo, Sandra Ružić i Juraj Milardović.
Tokom višesatnog predstavljanja različitih kulturnih programa posjetioci će između ostalog imati prilku uživati i u audio-vizuelnom nastupu muzičkog dua Josip Marušić & Zoran Medvedev, dvojca poznatijeg i kao JMZM koji će za ovu posebnu priliku pred sarajevskom publikom nastupiti sa gošćom, TonkomVe (Antonija Veljačić).
Ovaj program koji nosi naziv „Being positive is not a good thing“ počinje u 19,15 sati, u galeriji BKC-a. Radi se audio-vizualnom live setu tokom kojeg će se pred očima publike stvarati jedinstvena poveznica između vizualne umjetnosti i muzike. Na ovaj način autori žele potaknuti publiku da uz zvučne i svjetlosne podražaje razmišlja o dobroti, plemenitosti, ljepoti, poštenju, istinoljubivosti i drugim vrlinama. Nakon nastupa posjetioci mogu sa izvođačima podijeliti šta su doživjeli kao dobro i pozitivno, a šta kao loše i negativno.
Duo JMZM postoji nešto više od desetljeća, izvode ambijentalnu elektronsku muziku, a njihov neobični projekat „Opera industriale“ imao je tu čast da 2020. godine službeno uvede grad Rijeku u bogatu kulturnu godinu tokom koje je pod sloganom „Luka različitosti“ Rijeka bila prijestolnica Europske kulture. Tada je, u okviru projekta „Opera industriale“, riječka luka bila pretvorena u pozornici na kojoj su, uz zvukove rada, industrije i buke, nastupile hiljade izvođača odajući tako počast riječkim radnicima, umjetničkoj avangardi i tradiciji tog kraja.
Josip Maršić je nekadašnji član bendova Porko Dio, Regoč, Let 3, Very Expensive Porno Movie, Gori Ussi Winnetou i The Dying Sun Enemble, a Zoran Medved bendova Pohane dlake, Plod Mirže i The Stoned Cows.
Predstavljanje umjetnika iz Rijeke završit će nastupom benda Zoran Majstorović Trio koji će pred sarajevskom publikom održati koncert u klubu Jazzbina (ul Maršala Tita 38) sa početkom u 21,00 sat. Ovaj trio sastav izvodi jazz i world muziku, a čine ga: Zoran Majstorović - gitara i tradicionalni instrument oud, Karlo Lovrić – orgulje i Leonard Berisha – bubanj.
Zoran Majstorović je jazz i etno gitarist, multiinstrumentalista, aranžer, kompozitor i producent.
U 25 godina javnog muzičkog djelovanja sudjelovao je u snimanju mnogih albuma i kompilacija u raznim muzičkim žanrovima, objavio knjige transkripcija i svirao na mnogim jazz i etno festivalima diljem svijeta. U stručnom usavršavanju može se istaknuti magisterij sa maksimalnom ocjenom na jazz odjelu konzervatorija "Giuseppe Tartini" u Trstu (Italija), a osim nastupa sa mnogim hrvatskim muzičarima imao je prilike snimati, ili nastupati sa svjetski poznatim jazz i etno muzičarima kao što su Joe Locke, Reginald Veal, Bruce Ditmas, Klaus Gesing, Rob Bargad, John Stowell, Anthony Pinciotti, Mihaly Dresch, Asaf Sirkis, Michael Erian, Yoshio Machida, U.T.Gandhi, Francesco Bearzatti, Eldar Saparayev, Iva Bittova, Jimmy Weinstein i mnogi drugi.
Dobitnik je i raznih nagrada: "Status" kao najistaknutiji hrvatski etno instrumentalist (dodjeljuje HGU), "Damir Dičić" kao najistaknutiji hrvatski jazz gitarist (dodjeljuje HGU), "Miroslav Sedak Benčić" kao najistaknutiji hrvatski jazz kompozitor (dodjeljuje HDS), Višestruki je dobitnik nagrade "PORIN".
Ulaz na sve programe je besplatan.
(DEPO PORTAL/Jk)