Šta kažu stručnjaci

Banke u BiH prepune novca, a interes za kreditima opada, evo zašto...

Biznis Klub 13.11.23, 09:58h

Banke u BiH prepune novca, a interes za kreditima opada, evo zašto...
Evropska centralna banka je nakon 10 uzastopnih povećanja kamatnih stopa odlučila da ključnu kamatnu stopu u eurozoni ostavi nepromijenjenom na 4,5 posto

 

 

Zašto privrednici u Bosni i Hercegovini sve rijeđe uzimaju bankarske kredite, a građani sve više potrošačke, iako banke ne podižu kamate i raspolažu sa ogromnim svotama novca?

 

- Ukoliko se poveća potražnja za kreditima, onda postoji mogućnost povećanja kamatnih stopa, ali u BiH nema velike potražnje za kreditima, pogotovo u privredi. Ono što raste jesu potrošački krediti za stanovništvo jer je to pokazatelj životnog standarda u BiH. To znači da ljudi u Bosni i Hercegovini imaju mala primanja, pa ne mogu dizati investicijske, odnosno stambene kredite, piše Faktor.

 

U privredi je malo povećanje kredita, ali je velika konkurencija banaka i to je jedan od razloga zašto nema povećanja kamatnih stopa. Da su naše banke kao što rade u Evropskoj centralnoj banci (ECB) povećale kamatnu stopu i na depozite, onda bi morale povećati kamatnu stopu i na kredite, ali pošto nisu, već samo pojedine, onda nema realnog razloga za povećanje kamatnih stopa i na kredite - izjavio je Berislav Kutle, direktor Udruženja banaka BiH.

 

Dodaje da smanjenje kamatnih stopa na stambene kredite ništa ne bi značilo jer smanjenje kamatnih stopa opet ne bi povećalo potražnju.

 

Evropska centralna banka je nakon 10 uzastopnih povećanja kamatnih stopa odlučila da ključnu kamatnu stopu u eurozoni ostavi nepromijenjenom na 4,5 posto.

 

Predlagali su ranije bankama u BiH da i oni podižu kamate što nije urađeno, jer naše banke imaju zavidnu dobit i bez podizanja kamata, kaže za Faktor ekonomista Igor Gavran.

 

- Kamate na kredite i ne treba da se povećavaju u BiH i neka povećanja kamatne stope ranije su bila neopravdana. Banke u BiH raspolažu sa velikim količinama novca iz domaćih izvora tako da bilo kakav utjecaj kamatnih stopa iz Evrope ne treba da postoji. Kako javljaju strani mediji banke u stranom vlasništvu veliku dobit iz BiH sada izvlače iz naše zemlje. Tako da kod nas zarade novac, a onda ga iznesu iz BiH, a s druge strane ne koriste činjenicu da imaju dovoljno novca da podignu kamatne stope na štednju, a da kamatne stope na kredite drže još nižim – pojašnjava Gavran.

 

Osvrćući se na činjenicu da građani sve češće dižu potrošačke kredite da prežive, pa to čak čine i u mikrokreditnim organizacijama, Gavran pojašnjava:

 

- Građani dižu potrošačke kredite za golu egzistenciju, a uz to sve više građana ne može da podigne ni ovu vrstu kredita u bankama. Onda spas traže uzimanjem kredita od mikrokreditnih organizacija, a to je korak do lihvara i kamatara uvjetno rečeno! Zna se da su u mikrokreditnim organizacijama kamate užasno visoke.

 

U Bosni i Hercegovini kamate su relativno niske na kredite u odnosu na Evropske zemlje i kamata nije problem ako neko hoće da podigne kredit za svoj biznis, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

 

- Dostupnost novca je velika i sve naše banke su likvidne. Očito je da u BiH nedostaje poduzetničkog duha koji se gubi. Neizvjesnost u kojoj posluju privrednici je sve veća. Ko će u ovakvom ambijentu širiti svoje poslovanje i dizati kredite - ističe Smailbegović.

 

(DEPO PORTAL/mM)

BLIN
KOMENTARI