Izvor: Index.hr
Piše: Vedran Salvia
Svijet nije isti od 7. listopada, od napada militanata Hamasa na Izrael, kad su ubijali i otimali civile te ih odvodili u Gazu. Broj ubijenih ljudi u Izraelu prešao je 1300. Svijet su posebno zaprepastile snimke koje prikazuju trenutak kad su militanti Hamasa upali na glazbeni festival u južnom Izraelu, gdje su ubili 260 ljudi.
Upečatljiva je i snimka 22-godišnje Njemice čije su golo krvavo tijelo Hamasovi teroristi vukli u kamionetu i pljucali po njemu. Snimka se kasnije proširila društvenim mrežama kao jedan od dokaza zvjerstava koje su počinili hamasovci. Njemica je nekoliko tjedana poslije pronađena mrtva.
O brutalnosti napada govore i snimke koje su novinarima jučer pokazane u izraelskoj ambasadi u Zagrebu. Dvominutna snimka, za koju je ambasador Gary Koren rekao da je tek isječak dulje snimke, sastoji se od niza videoklipova ubijenih, često i unakaženih ljudi. Prikazane su dekapitacije, smaknuća, oskvrnuća tijela, otmice... Na nekim se dijelovima snimke vide pripadnici Hamasa kako se iživljavaju nad tijelima žrtava.
U posebno uznemirujućem segmentu snimke koja je puštena novinarima vidi se kako mrtve po glavi i tijelu udaraju lopatama i grabljama. Jednom mrtvom čovjeku guraju štap u oko. U sklopu videa prikazana je i fotografija spaljenog tijela bebe.
Win-win situacija za Hamas
Sada vidimo da je Hamas itekako znao što radi. Takvim se napadom zapravo doveo u win-win situaciju. S jedne strane, ako Izrael reagira žestoko, kao što je trenutno i slučaj, izgubit će simpatije svjetske javnosti. I to ne zemalja arapskog ili trećeg svijeta, nego slobodnog svijeta, čiju je naklonost do sada ipak imao.
Ako Izrael ne reagira, postaje upitna sama svrha njegovog postojanja. Židovska država osnovana je 1948. upravo nakon Holokausta s idejom da Židovima pruži utočište, a ako unutar države sigurnost građana nije zagarantirana, sama opstojnost države postaje upitna.
Reakcija Izraela je brutalna
Reakcija Izraela je žestoka. Ministarstvo zdravstva Gaze, koje je pod upravom Hamasa, danas je priopćilo da je u dosadašnjim izraelskim napadima ubijeno 9227 Palestinaca, uključujući 3826 djece.
Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je da bolnice u Gazi jedva funkcioniraju zbog nestašice struje i zaliha.
Također nije bilo isporuka goriva u Pojas Gaze, koje je potrebno za proizvodnju električne energije za bolnice i skloništa. Unicef je izvijestio da se djeca u Pojasu Gaze suočavaju s "katastrofalnom situacijom, a roditeljima ne preostaje ništa drugo nego da im daju slanu vodu".
Izrael je potvrdio dva napada na izbjeglički kamp u Gazi. Samo je u prvom poginulo najmanje 50 ljudi.
UN-ov ured za ljudska prava komentirao je na društvenim mrežama izraelski zračni napad na izbjeglički kamp Jabalia ustvrdivši da bi to mogao biti ratni zločin.
"Kome ovaj put rat ide u korist? Hamasu"
Patnje Palestinaca, koliko god to zvučalo surovo, pašu samom Hamasu. Pisao je o tome i Ali Amjad Rizvi, pakistanski pisac i humanist.
"Posljednja četiri rata između Hamasa i Izraela nisu ništa promijenila. Sa svakim sukobom sve više civila je umrlo, još više ih je raseljeno, a Hamas je dobio više sredstava od svojih pristaša nego ikad prije. Ovo je peti rat u 15 godina, a najsmrtonosniji za Izrael od njegova osnutka.
Što je onda cilj? Kome ovaj put rat ide u korist? Hamasu. Nemojte imati iluzija: mrtvi Izraelci su dobri za Hamas, ali mrtvi Palestinci su još bolji. Zapadne simpatije i potpora Palestincima dramatično su porasle u posljednjem desetljeću i pol, potaknute užasnim slikama koje se pojavljuju iz Gaze svaki put kad dođe do rata između Izraela i Hamasa.
Hamas ima političke i financijske koristi od prizora žalosti, patnje i mrtvih palestinskih civila, koji su posvuda u vijestima. Uspješno su oteli i iskoristili bol i patnju palestinskog naroda kako bi postigli svoj apokaliptični cilj uništenja Izraela. Oni su moralnu savjest međunarodne zajednice iskoristili kao oružje protiv Izraela", rekao je Ali Amjad Rizvi, a nastavak teksta možete čitati ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)