Koliko smo udaljeni od eskalacije očiglednog međunarodnog geopolitičkog sukoba u Treći svjetski rat? Nakon svirepog pokolja u izvedbi Hamasa, u kojem je ubijeno oko 1300, a oteto 120 izraelskih civila, postaje sve jasniji rizik prerastanja opće međunarodne napetosti u otvorene sukobe. Najveći je problem što se scenariji brzog spuštanja političkih tenzija i pacifikacije - što je uvjerljivo najbolje rješenje - u ovome trenutku uopće ne doima realnim, nego raste opasnost od daljnjeg pojačavanja konflikata, kako u regiji tako i internacionalno, prenosi Jutarnji list.
Iako se upravo postavlja otužno pitanje kakvu razinu odmazde treba tolerirati Izraelu kao prihvatljivu, jasno je da osveta više sama po sebi nema smisla jer je od početka izraelskog bombardiranja Gaze već pobijeno 2500 ljudi, od čega 1180 žena i djece. Ranjeno ih je oko 8700. Izrael će u Gazi i(ili) prema susjedima sada sigurno poduzeti žestoki vojni napad u kojem neće prezati pred novim civilnim žrtvama, a takav potez također će dobiti odgovor s druge strane.
Svako drugo gledanje na situaciju osim pacifikacije stoga se čini besmislenim i hazarderskim pristupom, pogotovo s obzirom na uloge, koji su u ovom ratu civilizacija normalnim ljudima neprihvatljivo visoki. Čak i ako se nekako izbjegne dramatično širenje i pojačavanje sukoba na Bliskom Istoku, jasno je da će nakon dvije godine pandemije i druge godine rata u Ukrajini imati teške posljedice za globalni gospodarski rast, što je vrlo jasna i logična zabrinutost koji su na više sastanaka izrekli na okupljanju MMF i Svjetske banke, koje se upravo održava u Maroku.
Jamie Dimon, glavni izvršni direktor JPMorgana, bio je vrlo eksplicitan: vremena u kojima živimo opisao je kao „najopasnija koja je svijet vidio u desetljećima“. Da smo blizu 3. svjetskom ratu procjenjuje i milijarder-investitor Ray Dalio, koji kao osnivač Bridgewater Associatesa ima pristup sveobuhvatnim izvorima podataka koje procesuiraju vrhunski analitičari. A taj Ray Dalio - povjesničar i autor više knjiga - kaže kako ratovi Izrael-Hamas, kao i Rusija-Ukrajina, u svima moraju izazvati odbojnost i strah jer ti „vrući ratovi“ mogu ući u spiralu koja vodi do širokog međunarodnog vojnog sukoba.
Fortune upozorava na njegove teze: "‘Čini mi se da su izgledi za prelazak s ograničenih sukoba na neobuzdaniji vrući svjetski rat koji uključuje velike sile porastao s 35 posto na oko 50 posto tijekom posljednje dvije godine‘, napisao je milijarder u objavi na LinkedInu u četvrtak… Sada, Dalio kaže kako vjeruje da će ratovi Rusije i Ukrajine i Izraela i Hamasa biti ‘brutalni‘ do kraja. I još gore, on se boji da sukobi neće završiti ‘sve dok jedna strana jasno ne porazi drugu‘ ili dok svjetske supersile ne poguraju mir. ‘Vjerojatnije je da će se ove vrste brutalnih ratova širiti nego jenjavati‘, rekao je. ‘Nadam se da će slika koja se pojavljuje o tome kako bi to izgledalo potaknuti suzdržanost u ovom kritičnom trenutku kada smo na rubu.‘"
Što bi se reklo: Pametnome previše.
Širenje i zaoštravanje konflikta na Bliskom Istoku sasvim objektivno čini se vrlo izvjesnim. Samo novi naftni šokovi, koji bi bili najizglednija posljedica, onemogućili bi bilo kakvo zahuktavanje globalnog rasta, i doveli bi do novog rasta cijena (10-postotni skok cijena nafte doprinosi globalnoj inflaciji 0,4 postotnih poena), a što je u kombinaciji s rekordnom razinom dugova toksična mješavina. Novi gospodarski stresovi samo će povećati napetost te vjerojatno pojačati eskalaciju.
Nejasno je kakvi su planovi Izraela za Gazu. Uz vojne napade različitih vrsta za sada su spriječili isporuke električne energije, hrane, vode i goriva u Gazu. Zbog nedostatka goriva samostalna postrojenja za destilaciju vode u Gazi prekinula su rad. Istodobno, prema izvješćima, Izraelske obrambene snage pripremaju „implementaciju širokog opsega operativnih planova koji uključuju, između ostalog, integrirani koordinirani napad iz zrake, s mora i zemlje… s naglaskom na signifikantne operacije na tlu“.
Drugim riječima, sami opseg izraelske akcije pruža mogućnost da puno toga krene po zlu. Ključna su pitanja pri tome mogu li doista izraelski vojnici u bukvalnom smislu riječi istrijebiti pripadnike Hamasa kako bi „dugoročno riješili“ problem te kakve su zbog tog pokušaja istrebljenja šanse internacionalizacije odnosno proširivanja oružanog sukoba.
Šanse za brzu i laku provedbu istrebljenja naoružanih pripadnika Hamasa - bez obzira na brojčanu i tehnološku nadmoć izraelske vojske - ne čine se realnim jer se ipak radi o organizaciji s razvijenim sustavom opskrbe i financiranja. Uostalom, misija je Hamas proizvesti nekontrolabilnu, kaotičnu situaciju te uvući što više strana u sukob. Za sada im ide dobro, Izraelci su zagrizli.
Ostatak teksta možete pročitati ovdje.
(DEPO PORTAL/mm)