Hercegovački pčelari, poslije pet siromašnih sezona, konačno mogu biti zadovoljni. Prosječni prinosi meda zahvaljujući i produženom ljetnjem cvjetanju biljaka po pčelinjem društvu su od 25 do 30 kilograma. Meda će biti i za tržište. Ipak, građane upozoravaju da dobro "otvore oči" prilikom kupovine, jer se u otvorenoj prodaji nalazi i med sumnjivog kvaliteta, ptrenosi RTRS.
Јadranko Deretić podvukao je crtu pod ovogodišnju sezonu. Bila je zahtjevna i nepredvidiva, posebno tokom ranog proljeća.
- Možemo reći da je bila solidna, ali za pamćenje nikako. Prethodnih 4-5 nije bilo medobera, onda možemo reći da je ipak dobra - istakao je Јadranko Deretić.
Dobre prinose imali su pčelari koji su selili pčelinjake u druga područja i oni čiji su pčelinjaci stacionarni.
- Ova godina bila je solidna. Došlo je do izražaja mobilno pčelarstvo, mada za to treba više ulaganja, truda, ono se isplati - kaže pčelar Mihajlo Јanković.
Cijena jednog kilograma meda uglavnom je dvadeset pet maraka. Pčelari kažu da cijenu ne treba da diktiraju količine, nego kvalitet.
- To je neka realna cijena, kada pravimo poređenje sa nekim ostalim proizvodima, koji nisu deficitarni, to se koristi kao lijek - dodaje Јanković.
Kvalitet meda, kažu pčelari, treba da bude opredjeljujući prilikom kupovine. Upozoravaju na sve veće prisustvo patvorenog meda, koji je, cijenom, nelojalna konkurencija domaćem pčelarstvu. Uz to, nerijetko je i štetan po zdravlje ljudi.
- To je problem godinama i svake godine sve veći, pojavljuje se patvoreni med, ljudi koji se time bave, gotovo nemoguće otkriti bez laboratorijskih analiza - ističe pčelar Јadranko Deretić.
Obrad Ninković, predsjednik Udruženja pčelara "Leotar" Trebinje, kaže da država može stati u kraj falsifikatorima.
- To država može da učini, nikako udruženje, NVO, to treba da bude sveobuhvatno – analiza od strane ministarstva poljoprivrede, Zavoda za zaštitu zdravlja, Inspektorata, koji će izvršiti nenajavljene kontrole, kazniti sve pojedince - naglašava Ninković.
Sezona prikupljanja nekatara je produžena, zahvaljujući toplom vremenu, posebno na vrijesku i vresini. Pčelari upozoravaju na veliko prisustvo parazita varoa, zbog čega pčelinja društva treba što prije tretirati zaštitnim sredstvima i pripremiti za zimu.
(DEPO PORTAL/af)