VIDEO/ZAŠTITI DJECU OD ŠTETNIH SADRŽAJA NA INTERNETU

Pogledaj RAK-ov spot 'Gdje je Buco?'

Arhiva 02.12.10, 15:27h

Promovisani su spotovi koji ukazuje na opasnosti koje vrebaju nad djecom koja koriste internet. Spotovi su vrlo edukativni, naročito za roditelje, jer oni djecu moraju da nauče kako da se odgovorno služe novim tehnologijama

internet-djecaPromocija medijske pismenosti, te zaštita djece i maloljetnika od potencijalno štetnih sadržaja prilikom korištenja novih komunikacionih tehnologija - cilj su kampanje koju provodi više organizacija u BiH radi podizanja svijesti o potencijalnim opasnostima od interneta.

Pomoćnica direktora Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) za sektor emitovanja Helena Mandić rekla je da RAK nema nadležnost za regulaciju sadržaja na internetu i zbog toga nadležna tijela treba da se pozabave sve raširenijom pojavom različitih oblika krivičnih djela koja se čine putem novih tehnologija.

Ona je naglasila da je potrebno raditi na stalnoj edukaciji profesionalaca iz tužilaštava i policije koji rade na borbi protiv cyber kriminala da prepoznaju različite oblike kako bi takve pojave bile spriječene ili sankcionisane.

"RAK može da radi na unapređenju medijske pismenosti", istakla je Mandićeva na konferenciji za novinare u Sarajevu i dodala da se medijska pismenost odnosi na sve medije i RAK je već duže uključen u unapređenje ove oblasti.

Danas su promovisani i spotovi koji ukazuje na opasnosti koje vrebaju nad djecom koja koriste internet.

"Spotovi su vrlo edukativni, naročito za roditelje, jer oni djecu moraju da nauče kako da se odgovorno služe novim tehnologijama", istakla je Mandićeva.

Šef Odsjeka za međunarodnu saradnju u RAK-u Lea Tojić rekla je da se radi o jednom televizijskom i dva radijska spota koje će emitovati 92 medijske kuće u BiH. Do sada se ovi spotovi emituje u 14 evropskih zemalja. Izradio ih je njemački regulator i sinhronizovani su na 14 jezika.

Ona je naglasila da u ovom projektu sarađuju sa Ministarstvom sigurnosti BiH, nevladinim organizacijama, UNICEF-om i drugim organizacijama.

Predstavnica Međunarodnog fonda solidarnosti "Emaus" Alma Efendić naglasila je da već 15 mjeseci, u saradnji sa Ministarstvom sigurnosti BiH, realizuju projekat sprečavanja dječije pornografije i pedofilije u BiH.

Efendićeva je nagalasila da je uspostavljena i web stranica www.sigurnodijete.ba gdje mogu biti prijavljeni neprimjereni sadržaji na internetu.

(Oslobodjenje.ba, DEPO PORTAL/eb)