Vjeridba princa Vilijama i Kejt Midlton i dalje je glavna tema u Britaniji. Trgovci već trljaju ruke. Prodaja suvenira sa motivima venčanja donijeće im milione i koliko-toliko oporaviti njihovo loše ekonomsko stanje.
Vjenčanja su uvijek razlog za slavlje, ali i zaradu. Naročito kada je riječ o kraljevskom vjenčanju. Prema procjenama ekonomskih analitičara, odluka britanskog princa Vilijama da stane na ludi kamen, Velikoj Britaniji donijeće zaradu od 620 miliona evra. Dio tog kolača uzeće i trgovci u maloprodaji, koji već vrijedno rade na izradi suvenira sa kraljevskim motivima.
Britanski TV šop kanal već godinama prodaje jeftine imitacije prstena lejdi Dajane. Od kada je original princezinog prstena nedavno zasijao na ruci Kejt Midlton, prodaja kopije naglo je porasla - za nevjerovatnih 800 procenata. No, to je tek početak, jer se u ponudi nije našla samo kopija vjereničkog prstena.
Tu je i princezina haljina, koju je Kejt nosila tokom televizijske debate, kada je zvanično nastupila kao vjerenica princa Vilijama. Mala, plava haljina, sa kraljevskim obilježjima, planula je u buticima širom Londona, uprkos cijeni od 350 evra. Za koji dan djevojke koje sanjaju da postanu princeze, moći će da je kupe za svega 25 evra, u jednom od vodećih britanskih supermarketa.
Svoju "kraljevsku kolekciju" mogu dopuniti i šoljama, tanjirima i salvetama sa likom mladenaca. A koliko se isplati pametno planiranje, pokazuje slučaj kompanije koja se bavi prodajom poklona. Oni nisu čekali da princ objavi vjeridbu.
- Mi smo oduvijek znali da će se to dogoditi, zbog toga smo unapred isplanirali veb stranicu, na kojoj ćemo prodavati suvenire sa motivima kraljevskog vjenčanja. Zahvaljujući tome, sada smo među prvima kada na 'Gugl' ukucate pojmove vezane za poklone sa kraljevskim motivima - izjavio je Stefan Čerč iz britanske Kompanije poklona za njemački državni radio "Dojče vele".
Prema njegovim riječima, zahvaljujući toj strategiji, kompanija je sada preplavljena zahtjevima. - Oni dolaze sa svih strana svijeta. Dobijamo različite zahtjeve, mnogo ljudi pita kakva će biti ponuda suvenira, koja će biti dostupna za nekoliko sedmica. U suštini, sve će se dešavati kroz dvije faze. Prvo ćemo ponuditi suvenire u vezi sa vjeridbom, a onda, za mjesec dana ili nešto kasnije, poklone sa motivima samog kraljevskog vjenčanja - dodao je on.Manija oko kraljevskoj vjenčanja nije pogodila samo Veliku Britaniju. Čak i kada se pređe Atlantik, može se osjetiti uzbuđenje zbog predstojećeg vjenčanja.
Njujorška kompanija koja se bavi prodajom safira, prvu kopiju princezinog prstena napravila je još kada ga je nosila Lejdi Di. - Sada, kada dijamant krasi Kejtinu ruku, Amerikanke su poželje isto - izjavio je predsjednik kompanije Majkl Ajnštajn.
(Tanjug, BLIN MAGAZIN/ma)