U BIJELJINI OTVORENA KONFERENCIJA

Jačanje sistema socijalne zaštite i inkluzije djece u BiH

Arhiva 02.12.10, 13:48h

Dvodnevna konferencija posvećena srednjoročnom pregledu projekta „Jačanje sistema socijalne zaštite i inkluzije djece u BiH“ za RS, počela je danas u Bijeljini uz učešće predstavnika općinskih Upravnih Odbora iz Bileće, Laktaša, Kotor Varoši, Višegrada i Novog Grada, predstavnika ministarstava uključenih u projekat, entitetskih radnih grupa, tehničkih partnera i predstavnika UNICEF-a.

Bijeljina - UNICEF- U oblasti socijalne zaštite i inkluzije djece se dosta uradilo, a tome je posebno doprinio ovaj projekat. Cilj našeg ministarstva i UNICEF-a je da doprinesemo razvoju i implementaciji održivog i efikasnog sistema zaštite i inkluzije djece - istakao je Ljubo Lepir, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS.

U svojoj uvodnoj prezentaciji, Lepir je istakao značaj studije „Sistem socijalne porodične i dječije zaštite u Republici Srpskoj“ koja je jedna od prvih studija ovog tipa, nastala kao proizvod rada unutar jednog ministarstva.

Dr. Amela Lolić, pomoćnica ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, govorila je o provođenju projekta u opštinama RS-a.  „Radom na terenu shvatili smo da sistem socijane zaštite, zdravlja i obrazovanja dosta dobro pojedinačno radi ali ono što je bitno je da trebamo raditi na uvezivanju ove tri oblasti kako bi bili u funkciji svakog djeteta“, istakla je dr.Lolić.

- Ovaj projekat je jako važan jer omogućava predstavnicima ministarstava, opština, nevladinih organizacija da zajednički rade na osnovnom cilju zaštite djece, posebno najranjivije i marginalizirane djece. Djeca trebaju našu podršku sada, oni ne mogu čekati - rekla je An Kler Dufe, zamjenica predstavnice UNICEF-a u BiH.

Aktivnosti u odabranim lokalnim zajednicama odvijaju se kroz jačanje saradnje školskih i zdravstvenih institucija,  centara za socijalni rad, te drugih službi i nevladinih organizacija na nivou zajednice kako bi one zajednički, efikasno i na način prilagođen djeci pristupile pojedinim pitanjima zaštite djece i porodica.

- Mi kao naš najveći rezultat ističemo isključene grupe djece jer smo se fokusirali na djecu sa posebnim potrebama, djaca sa govornino-jezičkim smetanjama i  djeca sa problemima u ponašanju koje su od ovog projekta imali najviše koristi - istakla je Branka Ostojić, direktorica Centra za socijalni rad iz Laktaša.

Posebno je istakla značaj Centra za rani rast i razvoj koji je nedavno otvoren u ovoj opštini, a koji pruža usluge rada sa djecom od rođenja do 10 godina starosti, edukativno savjetodavnog rada sa roditeljima, prenatalne i postnatalne zaštite i podsticanje razvojnih sposobnosti kod djece, koji doprinosi unapređenju kvalitete života porodice i djece. Ovakav Centar je pored Laktaša otvoren još i u Bileći i Kotor Varoši.

Zaključci  i preporuke ove konferencije biće iskorišteni u srednjoročnom pregledu aktivnosti u projektu na nivou BiH koji je zakazan za 8. decembar u Sarajevu.

(BLIN MAGAZIN/tg)