U Bosni i Hercegovini je i to moguće: ni nakon već deset godina razvlačenja po sudovima, ni nakon pravosnažne i konačne presude Ustavnog suda BiH, najviše pravne instance u zemlji, Salih Alijagić nije u stanju od Republike Srpske naplatiti potraživanja po osnovu ratne odštete.
Podsjetimo, Ustavni sud BiH je na sjednici od 30. maja prošle godine donio odluku kojom je usvojena apelacija Saliha i njegovog brata Muamera Alijagića, te po kojoj Republika Srpska ima Alijagićima isplatiti oko osam miliona maraka odštete. Neupitno su dokazana brojna kršenja zakona u ovom slučaju, te najvažnije: Okružnom sudu u Trebinju naloženo je da “u roku od 90 dana od dostavljanja Odluke obavijesti Ustavni sud BiH o preduzetim mjerama s ciljem izvršenja ove odluke”.
KRIVIČNO DJELO PREDSJEDNIKA SUDA |
Dragica Gušac, tužiteljica Tužilaštva BiH zaprimila je spomenutu krivičnu prijavu, a u njoj se navodi da je “u periodu od 30. 5. 2009. Bojan Stević kao predsjednik Suda propustio da u cjelosti izvrši Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine...”, čime je počinio “krivično djelo neizvršavanja Odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH, Doma za ljudska prava BiH ili Evropskog suda za ljudska prava iz člana 239 Krivičnog zakona BiH” |
Od ove odluke je, međutim, proteklo ravno 550 dana, a Ustavni sud je u subotu odbio da preispita ovako donesenu odluku, čime su u potpunosti iscrpljeni svi pravni lijekovi u ovom slučaju. Pravna praksa dokazuje da tek u jedan posto preispitanih slučajeva dođe do promjene odluke Suda, i to nakon što se u predmetu pojave novi dokazi. U “slučaju Alijagić” se to nije dogodilo. Stoga je Salih Alijagić, i to nakon što je njegov pravni zastupnik u augustu ove godine podnio zahtjev za vođenje disciplinskog postupka protiv sudije Okružnog suda Trebinje, podnio i krivičnu prijavu protiv predsjednika rečenog suda Bojana Stevića, koji u svojoj ladici, kako rekosmo, tačno godinu i po dana čuva nepobitnu odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Dragica Gušac, tužiteljica Tužilaštva BiH zaprimila je spomenutu krivičnu prijavu, a u njoj se navodi da je “u periodu od 30. 5. 2009. Stević kao predsjednik Suda propustio da u cjelosti izvrši Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine...”, čime je počinio “krivično djelo neizvršavanja Odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH, Doma za ljudska prava BiH ili Evropskog suda za ljudska prava iz člana 239 Krivičnog zakona BiH”. O ovome je obaviješteno i Visoko sudsko i tužilačko vijeće, ali se pravni zastupnici porodice Alijagić ne nadaju da će to pokrenuti stvari s mrtve tačke, upravo zbog jakog političkog utjecaja na ovu organizaciju.
Pokušaji novinara Blin magazina da kontaktiraju Stevića, juče nisu urodili plodom, a naš izvor iz Suda tvrdi da je beogradski advokat Vujadin Ivanović, jedan od pravnih zastupnika braće Alijagić, također pokušavao doći do Bojana Stevića, ali ga je ovaj čak odbio i primiti.
(BLIN MAGAZIN, DEPO PORTAL/E.HADŽOVIĆ)