SLUČAJ ALIJAGIĆ

Opstrukcije trebinjskog okružnog sudije Bojana Stevića

Arhiva 01.12.10, 10:04h

Okružnom sudu u Trebinju naloženo je da “u roku od 90 dana od dostavljanja Odluke obavijesti Ustavni sud BiH o preduzetim mjerama s ciljem izvršenja ove odluke”. Od ove odluke je, međutim, proteklo ravno 550 dana

Dokumenti slučaj 'Alijagić'U Bosni i Hercegovini je i to moguće: ni nakon već deset godina razvlačenja po sudovima, ni nakon pravosnažne i konačne presude Ustavnog suda BiH, najviše pravne instance u zemlji, Salih Alijagić nije u stanju od Republike Srpske naplatiti potraživanja po osnovu ratne odštete.

Podsjetimo, Ustavni sud BiH je na sjednici od 30. maja prošle godine donio odluku kojom je usvojena apelacija Saliha i njegovog brata Muamera Alijagića, te po kojoj Republika Srpska ima Alijagićima isplatiti oko osam miliona maraka odštete. Neupitno su dokazana brojna kršenja zakona u ovom slučaju, te najvažnije: Okružnom sudu u Trebinju naloženo je da “u roku od 90 dana od dostavljanja Odluke obavijesti Ustavni sud BiH o preduzetim mjerama s ciljem izvršenja ove odluke”.

KRIVIČNO DJELO PREDSJEDNIKA SUDA
Dragica Gušac, tužiteljica Tužilaštva BiH zaprimila je spomenutu krivičnu prijavu, a u njoj se navodi da je “u periodu od 30. 5. 2009. Bojan Stević kao predsjednik Suda propustio da u cjelosti izvrši Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine...”, čime je počinio “krivično djelo neizvršavanja Odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH, Doma za ljudska prava BiH ili Evropskog suda za ljudska prava iz člana 239 Krivičnog zakona BiH”

Od ove odluke je, međutim, proteklo ravno 550 dana, a Ustavni sud je u subotu odbio da preispita ovako donesenu odluku, čime su u potpunosti iscrpljeni svi pravni lijekovi u ovom slučaju. Pravna praksa dokazuje da tek u jedan posto preispitanih slučajeva dođe do promjene odluke Suda, i to nakon što se u predmetu pojave novi dokazi. U “slučaju Alijagić” se to nije dogodilo. Stoga je Salih Alijagić, i to nakon što je njegov pravni zastupnik u augustu ove godine podnio zahtjev za vođenje disciplinskog postupka protiv sudije Okružnog suda Trebinje, podnio i krivičnu prijavu protiv predsjednika rečenog suda Bojana Stevića, koji u svojoj ladici, kako rekosmo, tačno godinu i po dana čuva nepobitnu odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Dragica Gušac, tužiteljica Tužilaštva BiH zaprimila je spomenutu krivičnu prijavu, a u njoj se navodi da je “u periodu od 30. 5. 2009. Stević kao predsjednik Suda propustio da u cjelosti izvrši Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine...”, čime je počinio “krivično djelo neizvršavanja Odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH, Doma za ljudska prava BiH ili Evropskog suda za ljudska prava iz člana 239 Krivičnog zakona BiH”. O ovome je obaviješteno i Visoko sudsko i tužilačko vijeće, ali se pravni zastupnici porodice Alijagić ne nadaju da će to pokrenuti stvari s mrtve tačke, upravo zbog jakog političkog utjecaja na ovu organizaciju.

Pokušaji novinara Blin magazina da kontaktiraju Stevića, juče nisu urodili plodom, a naš izvor iz Suda tvrdi da je beogradski advokat Vujadin Ivanović, jedan od pravnih zastupnika braće Alijagić, također pokušavao doći do Bojana Stevića, ali ga je ovaj čak odbio i primiti.

(BLIN MAGAZIN, DEPO PORTAL/E.HADŽOVIĆ)
Dokumenti slučaj 'Alijagić'

Dokumenti slučaj 'Alijagić'