Zbog visokih cijena i niže platežne moći bh. građana tek rijetki si mogu priuštiti desetak dana odmora na Jadranu. Stoga sve popularniji postaju jednodnevni izleti koji se organiziraju iz cijele BiH. Uz povoljne cijene i izbjegavanje gužvi na graničnim prijelazima, za izbor jednodnevnog izleta veliku ulogu igraju i neadekvatna mjesta za parkiranje, za koja treba izdvojiti iznos jedne povratne autobusne karte.
U turističkim agencijama kažu da je najpopularnija Makarska rivijera te da se sve ture brzo rasprodaju. - Ove godine svakog vikenda iz Gruda vozimo u Makarsku i mogu vam reći da svaki vikend ima zainteresiranih, a cijena povratne karte iznosi 20 KM - kazali su za portal Večernjeg lista BiH iz Autoherca. Na dan na more moguće je otići i iz Mostara, Čapljine ili Stoca, i to svake srijede, subote i nedjelje. Za odlazak u Gradac, Zaostrog ili Drvenik potrebno je izdvojiti 20 KM, dok je za posjet Neumu, jedinom bh. gradu na moru, potrebno izdvojiti 15 KM. Osim iz Hercegovine, iz koje i nije neki napor otići na more na dan s obzirom na blizinu obale, sve popularniji jednodnevni izleti postaju i u cijeloj BiH.
- Za odlazak na more na jedan dan u Makarsku iz Banje Luke vlada veliko zanimanje, a najviše idu mladi. Cijena po osobi je 45 KM - kazali su za Glas Srpske iz banjolučke agencije "Koal travel". U turističkoj agenciji "Autotransport Prijedor" kažu da ove godine ima više zainteresiranih za jednodnevne izlete nego lani.
- U ponudi imamo putovanje u Makarsku po cijeni od 40 KM i Biograd na Moru od 35 KM - rekli su u ovoj agenciji za Glas Srpske.
Osim organiziranim prijevozom, na jednodnevne posjete moru odlazi se i samostalno, vlastitim prijevozom, samo što kada idete samostalno, morate dodatno voditi računa o nekoliko stvari, a jedna od glavnih su gužve u prometu i stanje na graničnim prijelazima, o kojima se trebate prethodno informirati. Inače, u vrijeme ljetne sezone građanima je na raspolaganju dodatnih osam graničnih prijelaza, što im može pomoći da izbjegnu gužve i višesatna čekanja na prelazak državne granice, osobito na putu k moru.
Naime, od 3. jula stalni granični prijelazi za pogranični promet Gabela – Gabela Polje I, Kozarska Dubica – Hrvatska Dubica, Vaganj – Bili Brig, Drinovci – Sebišina, Čitluk – Jovića Most, Duži – Imotica, Drinovačko Brdo – Slivno te Orahov Do – Slano otvoreni su za međunarodni promet putnika, piše portal Večernjeg lista BiH.
Osim što se trebate informirati o stanju na granicama, ne bi bilo loše provjeriti i što smijete prenijeti preko granice kako biste izbjegli kazne, a na popisu stvari kojih ni grama ne smijete prenijeti preko granice su meso, mlijeko i njihovi proizvodi. Mlijeko u prahu za dojenčad, hranu za dojenčad i posebnu hranu koja se koristi zbog medicinskih razloga smijete unijeti u količini od dva kilograma. Punoljetan putnik može unijeti dvije kutije cigareta. Ono što je dopušteno unijeti i neće stvarati problem jest ona roba za koju se može zaključiti da će je putnik pojesti tijekom puta, ali za neke količine koje bi mogle ostati "do sutra" može postojati veća kontrola. Svakako je dopušteno unijeti malu količinu lijekova, poput onih za glavobolju, zubobolju ili prehladu. Kada je u pitanju unos određenih lijekova, građani moraju imati medicinsku dokumentaciju: nalaz liječnika da moraju tu vrstu lijeka koristiti. Ne može se prenijeti ogromna količina lijekova, već onoliko koliko je dovoljno za putovanje.
Važno je strogo poštovati pravila jer roba neprijavljena Carinskoj službi može donijeti kazne od 500 KM do više od 10.000 KM, što ovisi isključivo o količini robe na osnovi koje se izračuna kazna.
Važno je obratiti pozornost na još nekoliko savjeta, a jedan od njih je: pazite kakvu hranu jedete kako se doma ne biste vratili s crijevnom virozom. Kada je pak riječ o odijevanju, savjetuje se laganija ljetna odjeća od prirodnih materijala, pokrivala za glavu - šešir, kapa i sunčane naočale, ali i obvezno je štititi se od UV zračenja kremama s visokim zaštitnim faktorom.
(DEPO PORTAL/dg)