Današnji sastanak Odbora za pregovore, kojeg su činili predstavnici dva sindikata i Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, trajao je manje od pet minuta, potvrdili su iz Sindikata, piše Raport.
Međutim, još su frapantniji detalji sastanak s kojeg je procurilo da je Ministarstvo ponudilo sindikatima uprave RS i lokalne samouprave, uprave i javnih službi RS novi posebni kolektivni ugovor prema kojem bi radnici prve tri platne grupe (od ukupno sedam grupa) primali plaću manju od najniže zagarantovane plaće u Republici Srpskoj!
Pohvalili se otplatom duga
To je novi dokaz o finansijskom kolapsu u manjem bosanskohercegovačkom entitetu koji ne može prekriti nikakva propaganda, čak ni ona koja dolazi s “najvišeg mjesta”.
Još prošlog mjeseca, u jeku vijesti o finansijskoj krizi, premijer RS Radovan Višković izjavio je da je Vlada RS, sedam dana prije roka, otplatila 336 miliona KM za obveznice koje su 2018. godine podignute na Bečkoj berzi.
“Republika Srpska je finansijski stabilna i likvidna. Poruka građanima je da slušaju predstavnike institucija, a ovi dušebrižnici mogu sada ići na godišnji odmor”, rekao je Višković.
Nažalost, dužebrižnici su očito imali pravo. O tome svjedoče i vijesti o kašnjenju plaća budžetskim korisnicima u RS.
Kasnile plaće
Tako su u junu plaću na vrijeme dobili samo zaposleni u policiji RS. Kasnile su isplate primanja u obrazovanju, zdravstvu, pravosuđu…
Mnogi upravo spomenutu slavodobitnu Viškovićevu izjavu o vraćanju duga dovode u vezu sa kašnjenjem isplate plaća budžetskim korisnicima.
I zapaljivu retoriku predsjednika RS Milorada Dodika i njegovih saradnika mnogi tumače kao “odgovor” na finansijsku dubiozu u ovom entitetu.
Jer, mnogo je lakše “mlatiti” i busati se kvazi-patriotizmom i navodnom zaštitom srpskog naroda, nego tom istom narodu dati posao i plaću u ruke…
Svađa na sjednici Skupštini RS
Finansijska situacija u RS bila je razlog žestoke svađe na sjednici Narodne skupštine RS.
Naime, Zora Vidović, ministrica finansija RS, govorila je na sjednici NSRS o finansijskim dugovanjima manjeg bh. entiteta.
Vidović je otkrila da je ukupni dug RS na dan 31. decembar 2022. iznosio 6,3 milijarde konvertibilnih maraka i činio je 44,65 posto Bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Također je rekla da je “tendencija zaduživanja u padu i da se može očekivati stabilno stanje u smislu otplate”.
Naišlo je to na burnu reakciju glavnog opozicionara Nebojše Vukanovića. On je optužio vlast u RS da “uzima skuplje kredite nego građani kad dižu kredite” te da se RS nalazi pred bankrotom.
Vukanović je nedugo nakon toga izbačen sa sjednice.
(DEPO PORTAL/mm)