Zbog napada na ustavni poredak BiH, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović traži vanrednu sjednicu Predsjedništva. Istovremeno, OHR šalje pisma upozorenja zvaničnicima Službenog glasnika RS. NATO, na koncu svega, na samitu za pet dana u Viljnusu, prioritetno će o Ukrajini, sekundarno, ali ozbiljno upravo o situaciji u Bosni i Hercegovini. Nove sankcije, ili dolazak NATO trupa, kako će kriza dalje teći?
Zbog negiranja Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, na gotovo polovini države, te zbog ranijih antidejtonskih i antiustavnih usvojenih akata NSRS, Denis Bećirović traži:
"Zahtijevam održavanje vanredne sjednice Predsjedništva BiH zbog…eskalacije napada organa entiteta Republika Srpska na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka države Bosne i Hercegovine.”
U namjeri da se vanredna sjednica mora održati Bećirovića podržava Željko, no ne i Željka. Predsjedavajuća Cvijanović stava da je sve Bećirovićeva besmislena ideja i pucanj u prazno.Ko puca iz prazne puške, nije bitno OHR-u. Pismom, koji potpisuje šef pravnog odjela Havier Diaz, upozoravaju upravu Službenog glasnika Republike Srpske da je po Dejtonskom sporazumu, Visoki predstavnik konačni autoritet i tumač Sporazuma o civilnoj implementaciji Mirovnog ugovora, te da njegove odluke moraju objaviti, piše N1.
Za to vrijeme u NSRS pripremaju akte za Palatu. Vruću fotelju direktora Službenog glasnika dodatno je zapalilo pisamce iz OHR-a.
Milka Devušić je v.d. direktora te institucije svega nešto više od mjesec dana, njen prethodnik Vladimir Janković u užarenoj fotelji bio je svega 20-ak dana.
- Ja mislim da je direktor Službenog glasnika trabao i ranije odgovarati, ne znam koji je bio. Imamo situacije kada Službeni glasnik nije objavljivao ni odluke koje su se ticale državne imovine. Zato su trebali odgovarati. Ne mogu oni selektivno, oni nisu političari, ne mogu se baviti politikom, trebali bi raditi svoj posao kako je to propisano zakonom, koji je bio predmetom odluke našeg mehanizma pokretanja vitalnog nacionalnog interesa - kaže Dževad Mahmutović, delegat Kluba Bošnjaka.
Uprkos Odluci o prijevremenom stupanju na snagu, koja je trebala da poluči ekspresno objavljivanje zakona o Ustavnom sudu, nadležni kažu imamo vremena:
- Odlučiću, u četvrtak, još nisam normativno sve to uredio, moje je, nemam nikakvo ograničenje kada ću to da uputim, danas, sutra ili prekosutra, ili za 15 dana - rekao je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
Prema nezvančnim informacijama, potpisivanje ukaza u vezi osporenih zakona, označilo bi početak mehanizma novih političkih sankcija, od OHR-a, EU, do SAD-ove crne liste. Iz Banjaluke istrajavaju.
- Onog trenutka kada dođe u kabinet predsjednika i kada pravni tim kaže da su sve proceduralne stvari obavljene, a olakšalo nam je što Klub Bošnjaka nije postavio veto, to znači da se slaže sa zakonima, to će doći u poziciju brzog potpisivanja, dakle čim se provede ta rezolucija - rekao je predsjednik RS Milorad Dodik.
Sve su glasnije najave da će vruće političko ljeto podgrijati dolazak NATO snaga u BIH, zbog, kako navode naši izvori- ugroženog mira. Supervizor za Brčko i prvi zamjenik OHR-a Jonathan Mennuti upozorava da je status distrikta jasan, a da ga entiteti moraju poštovati. Da je kompleksna situacija u BIH, priznao je i predsjednik Srbije
- Vjerujem da će situacija tamo biti mnogo ozbiljnija i teža, poslije 12. i 13.jula… - rekao je danas predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Što se poklapa sa Samitom NATO-a u Litvaniji, te nezvaničnim najavama da će NATO trupe biti upućene u Brčko istovremeno kada bi većina članica Evropske unije uvela pojedinačne sankcije rukovodstvu Republike Srpske. Uz tihe najave proširenja američke crne liste, takvom koordinacijom bi eventualna nova bonska ovlaštenja visokog predstavnika, ocijenjeno je u političkim krugovima, bila snažno podržana, piše N1.
(DEPO PORTAL/mm)