Ko je kriv?

Sarajevske ulice pune smeća: 'Upozoravaju nas da se pazimo zmija, djeca na putu do škole sreću mrtve golubove, miševe i vrane'

Front 29.06.23, 17:14h

Sarajevske ulice pune smeća: 'Upozoravaju nas da se pazimo zmija, djeca na putu do škole sreću mrtve golubove, miševe i vrane'
Problemi sa odvozom smeća ponavljaju se svake godine, no nikada se do sada nije utvrdilo ko je kriv za prljav glavni grad

Smeće na ulicama, zatrpani kontejneri i naselja zarasla u travu, aktuelni su problemi koji su godinama unazad zastupljeni u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

 

Prljave ulice i razbacano smeće pored kontejnera, svakodnevnica su grada Sarajeva. Tome je danas posvjedočio i urednik agencije Anadolija te politički analitičar Almir Terzić, koji je na svom Twitter nalogu objavio fotografiju vreće prepune smeća koju je skupio na putu do posla, piše N1.

 

- Tokom pješačenja prema poslu na zelenim površinama samo na potezu dvije trolejbuske stanice prikupio sam punu kesu ambalaže. Epilog se vidi. Nije sramota sageti se i podići flašu. Sramota je koliko nam je grad prljav - napisao je uz objavljenu fotografiju.

 

Vijećnik u Općini Novo Sarajevo Ahmed Kosovac, također je ukazao na identičan problem u toj sarajevskoj općini, kazavši kako je Novo Sarajevo nepodnošljivo prljavo.

 

- Mediji nas upozoravaju da se pazimo zmija, djeca na putu do škole sreću mrtve golubove, miševe i vrane. Horor! Zbog toga sam tražio da danas prvo pričamo o ovom problemu, što kolege i kolegice nisu podržale - napisao je Kosovac u objavi na Twitteru, ispod koje su uslijedili komentari ostalih korisnika ove društvene platforme koji su također podijelili fotografije prljavog Sarajeva.

 

Problemi sa odvozom smeća ponavljaju se svake godine, no nikada se do sada nije utvrdilo ko je kriv za prljav glavni grad. U komunalnom preduzeću RAD krive nepropisno parkirana vozila, i  građane, dok građani krive njih, žaleći se na neodvoženje smeća i manjak higijene u gradu.

 

Almir Bečarević, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, kaže da radnika koji izlaze na teren ima dovoljno te da ne manjka ni novca. Dok se ne utvrdi stvarni uzrok, odnosno krivac za problem smeća, morat će se pričekati i na njegovo rješenje. Do tada građanima, kada je u pitanju otpad, preostaje jedino njihova savjesnost.

 

(DEPO PORTAL/mm)

BLIN
KOMENTARI