Očekuje se desetine hiljada ljudi

U Međugorju na snazi zabrana zbog sigurnosti hodočasnika, evo kome nije dozvoljeno letjeti

Front 22.06.23, 12:30h

U Međugorju na snazi zabrana zbog sigurnosti hodočasnika, evo kome nije dozvoljeno letjeti
Odluku o zabrani letenja neovlaštenih dronova pozdravio je župnik župe svetog Jakova apostola u Međugorju fra Zvonimir Pavičić

 

 

U Međugorju se ovoga vikenda, na obilježavanju 42. obljetnice Gospinih ukazanja, očekuje više desetaka tisuća hodočasnika, a zbog njihove sigurnosti ove godine zabranjeno je podizanje i snimanje neovlaštenim dronovima.

 

Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije (MUP HNŽ) ranije je upozorilo kako je u posljednje vrijeme primijećena masovna uporaba dronova za vrijeme javnih skupova vjerskog karaktera, a taj slučaj posebice je izražen u Međugorju.

 

Iz županijskog MUP-a podsjećaju kako je od sredine 2020. godine zakonski uređeno tko može nabavljati i upravljati dronovima te upozoravaju kako uporaba takvih letjelica bez dozvole i kontrole izaziva povećani rizik za život, zdravlje i imovinu okupljenih hodočasnika.

 

Odluku o zabrani letenja neovlaštenih dronova pozdravio je župnik župe svetog Jakova apostola u Međugorju fra Zvonimir Pavičić.

 

- Ovo najviše činimo prevencije radi, jer je bilo dosta situacija da u se zraku na uskom području nalazi puno dronova i uvijek postoji mogućnost da se oni sudare pa da u padu nekoga ozlijede – istaknuo je međugorski župnik u razgovoru za Fenu.

 

Stoga će ove godine snimanje iz zraka moći obavljati samo ovlaštene osobe.

 

- Zabraniti ćemo dizanje dronova u zračnom prostoru crkvenog dvorišta, osim za službene dronove. Neće biti moguće dizati dronove iznad vjernika, crkvenog dvorišta i same crkve. Koga mi angažiramo, oni će smjeti koristiti dronove, jer smo proteklih godina imali problema zbog sigurnosti hodočasnika i to više nećemo dopuštati - rekao je fra Zvonimir Pavičić.

 

Najveća upotreba dronova iznad svetišta u Međugorju obično bude za vrijeme Mladifesta, a onda ti dronovi stvaraju probleme za sigurnost hodočasnika, ali i za snimanje manifestacije koju već više godina službeno obavlja Foto video studio „Đani“ iz Čitluka.

 

„Mi smo za naša snimanja svake godine imali službeno dopuštenje. Mišljenja smo da previše dronova u zraku, koje većinom koriste strani hodočasnici, može stvoriti probleme za sigurnost hodočasnika koji se u tome trenutku nalaze u krugu svetišta. Podržavamo odluku da se taj segment kontrolira od strane nadležnih tijela. Također, kroz sve ove godine snimanja nismo imali nijednu nesreću na snimanju dronovima, ali se ta mogućnost svake godine povećava zbog ljudi koji nisu stručni u upravljanju tim letjelicama“, poručili su iz Foto video studija „Đani“.

 

Sa zabranom leta dronovima slože se i Marko-Antonio Brkić sa Sveučilišta Hercegovina.

 

- Postoji potreba da društvene i javne vlasti na svim razinama surađuju s crkvama i vjerskim zajednicama, ako je to za dobrobit lokalne zajednice i svih onih koji dolaze i sigurno je da je to nešto što se može pozdraviti. Vjerujem da treba regulirati zračni prostor, ako su procijenili da je to radi sigurnosti. Uvjeren sam da je nakana da se traži najbolji način te apeliram da se po ovome pitanju uključe stručnjaci iz prometa, sigurnosti, tehnike, pravnika i ostalih - kazao je Brkić.

 

(DEPO PORTAL/mm)

BLIN
KOMENTARI