Izvor: Oslobođenje
Piše: Goran Dakić
Prošle sedmice je u Banjoj Luci, u Narodnom pozorištu Republike Srpske, održan 25. Teatar fest. Četvrtog dana festivala nastupio je i Sarajevski ratni teatar (SARTR) sa predstavom “Moj sin samo malo sporije hoda”, ali je drama počela i prije nego što su glumci izašli na scenu. Zbog ove predstave je, naime, Radio-televizija Republike Srpske otkazala medijsku podršku Teatar festu.
FORMALNI (I STVARNI) RAZLOG
Direktor RTRS-a Dijana Milanković bila je više nego precizna: “Ono što ove godine nismo mogli da prihvatimo, jeste činjenica da se na repertoaru Teatar festa našla i predstava Sarajevskog ratnog teatra, te smo iz tog razloga odbili da medijski podržimo ovogodišnji Teatar fest. Riječ je o pozorištu koje je, kako sami navode na svojoj zvaničnoj internet-stranici, osnovano u periodu opsade kao svjedočanstvo o fenomenu duhovnog, odnosno kulturnog otpora fašizmu i agresiji”.
Natrunila je Milankovićeva još i više, ali je i ovo dovoljno. Saradnja je gotovo preko noći otkazana i Teatar fest je ostao bez medijske podrške koju je imao prethodne 24 godine. I ne samo da je imao podršku RTRS-a nego je javni servis Republike Srpske godinama na Teatar festu dodjeljivao nagradu Korak u hrabrost za pozorišnu smjelost i za hvatanje ukoštac sa tabuima. Ovo priznanje se dodjeljuje od 2010. godine, a članovi žirija uvijek su bili radnici Radio-televizije Republike Srpske.
Nije ovo prvi put da na Teatar festu gostuju “sumnjiva lica”, ali nikada se nije desilo ono što se desilo prošle sedmice. Nastupao je na Teatar festu i Emir Hadžihafizbegović sa “Žabom”, pa se nije dogodilo ništa osim iskrenog i snažnog aplauza. Sa najmanje dvije predstave se na Teatar festu predstavio i Dino Mustafić.
Radio-televizija Republike Srpske medijsku podršku Teatar festu nije otkazivala ni zbog Hadžihafizbegovića, ni zbog Mustafića, a nije da oni nisu povremeno ili stalno manje ratni u odnosu na SARTR. U čemu je onda problem?
Radio-televizija Republike Srpske nije imala kuda: ako je “jedna kćerka” u srijedu nanišanila Narodno pozorište zbog predstave Sarajevskog ratnog teatra, u četvrtak bi mogla cijev da okrene prema RTRS-u ukoliko oni snime makar i kadar “sporne” predstave. Koja je valjda sporna samo onima koji je nisu gledali.
I eto: iako to od RTRS-a niko nije tražio, uprava javnog servisa je shvatila da je bolje da ispadnu budale, nego da Gorici Dodik ispadnu krivi.
Zar je za sve zaista kriv patriotizam? Naravno da nije. Patriotizam je formalni razlog, suštinski je polupolitički nitkovluk.
Naime, u Narodnom pozorištu Republike Srpske godinama je radila Jelena Trninić Miličević na mjestu portparola. Kada je bivšem direktoru NPRS-a Nenadu Novakoviću istekao mandat, upravo se Jelena Trninić Miličević pominjala kao njegova moguća nasljednica. Bila je to izvjesna prilika, jer je Jelena Trninić Miličević vezana uz Goricu Dodik kao što je nokat vezan uz meso.
Nastavak teksta pročitajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad9