Bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Kemal Čaušević osuđen je na pet i po godina zatvora drugostepenom presudom Apelacionog vijeća Suda BiH.
Potvrđena je presuda prema kojoj se Čauševiću izriče pet i po godina zatvora te mu se oduzima 1,7 miliona vrijedna imovina. Oslobođen je optužbi za pranje para, prenosi Klix.
Izricanje drugostepene presude zakazano je nakon obnovljenog suđenja i završnih riječi u kojima je Tužilaštvo zatražilo da Čaušević bude proglašen krivim i da mu se oduzme nezakonito stečena imovina.
On je prvostepenom presudom osuđen na devet godina zatvora zbog primanja dara i drugih oblika koristi te pranja novca u maju, a Apeliciono vijeće Suda BiH u oktobru 2022. godine je ukinulo dio presude kojom je Čaušević bio proglašen krivim za pranje novca i kojom mu je bila oduzeta protivpravno pribavljena imovinska korist.
Kazna mu je tada smanjena sa devet na pet i po godina zatvora.
U prvostepenoj presudi navedeno je da je Čaušević u maju 2007. godine stupio u kontakt sa uvoznicima tekstila Sedinetom Karićem i Anesom Sadikovićem, kojima je obećao povlašteni status prilikom uvoza u vidu smanjenja iznosa za carinjenja i priznavanja faktura sa netačnim podacima, tražeći protivuslugu od 1.000 KM po uvezenom kamionu.
U toj presudi se navodi da je Čaušević od 2007. do februara 2011. primio iznos ne manji od 1,7 miliona KM, od čega je Sadiković dao 1.297.000 KM, a Karić oko 425.000 KM.
Uz Čauševića, u ovom predmetu optuženi su Karić i Sadiković, koji je osuđen na dvije godine zatvora zbog davanja dara pri uvozu tekstila, dok je Karić na samom početku postupka osuđen na godinu dana zatvora za davanje dara i drugih oblika koristi, po sporazumu o priznanju krivice sklopljenim sa Tužilaštvom.
Podsjećamo, Čaušević je uhapšen u junu 2014. godine zajedno sa još 53 osobe u akciji "Pandora". Među uhapšenima su bili i uposlenici UIO, kao i uposlenici carinskih terminala. Sadiković se predao dan poslije.
Suđenje je počelo 2017. godine.
(DEPO PORTAL/jk)