Građani i patrioti Bosne i Hercegovine neće dozvoliti nikome da se igra s ovom državom i njenom budućnošću. BiH je država koja ima međunarodno priznate granice i one će ostati takve kakve jesu. Mnogi su dolazili, prolazili, odlazili i nestajali, a država BiH je opstala i njeni protivnici moraju znati da BiH nikada neće pasti.
Istaknuto je to danas na skupu o temi "Budućnost Bosne i Hercegovine kroz prizmu aktuelne poilitičko-sigurnosne situacije", koji je organizirao Savez udruženja boraca Patriotske lige Bosne i Hercegovine u suradnji s drugim boračkim udruženjima.
Aktuelna situacija, kako je rečeno, zahtijeva jasan, jedinstven i snažan institucionalni odgovor, te oslanjanje, prije svega, na vlastite snage i politički subjektivitet, bez obzira na one koji bi željeli da snage kojima je srcu domovina BiH, pretvore u puki objekt i monetu za političko potkusurivanje.
Pored ostalih, sudionicima skupa u Memorijalnom centru 'Kovači' obratio se član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, naglašavajući kako, bez obzira na sva iskušenja i prijetnje, kojima su nakon više od 30 godina ponovno izloženi građani BiH, treba čuvati institucije BiH, koje osiguravaju međunarodni javnopravni legalitet i legitimitet.
Detaljno elaborirajući aktuelno stanje u i oko BiH, Komšić je ukazao na nužnost poštivanja Ustava i zakona BiH, bez obzira na sva ograničenja Dejtonskog ustavnog i društvenog uređenja, ocijenivši kako se tim putem, uz imperativ čuvanja institucija, čuva i država BiH, te da snage koje su spremne braniti državu i njene institucije ne smiju nasjesti na provokacije i napraviti pogrešan korak.
Upozorio je u tom kontekstu kako se građani, nažalost, ne mogu osloniti na međunarodnu zajednicu koja, kako je kazao, uvažava samo jake, i „ako si slab ti nisi subjekt, ti si samo objekt razgovora i toga treba biti svjestan“, podsjećajući na iskustva iz nedavne prošlosti.
Komšić je izjavi za medije uoči početka skupa, komentirajući upit u vezi s prijetnjama predsjednika RS-a Milorada Dodika - da će entitetska policija kontrolisati entitetsku liniju, kao i druga aktuelna pitanja, kazao kako smatra da Dodika i ono što govori ne treba podcjenjivati, "jer govori ono što zaista i misli".
Dodao je kako je pitanje samo da li će se okolnosti u jednom trenutku sklopiti tako da to pokuša i realizovati.
- Ovaj put Dodik ide na neku vrstu pritiska, misleći ozbiljno, ne bi li mu se izašlo u susret i upustilo se u pregovore oko državne imovine - to je ono što ga žulja, što mu treba, nedostaje mu novca. Uskraćena su velika sredstva RS-u od Evropske unije i on tim nastupom želi isposlovati pregovore, a da onda malo smiri retoriku kako bi se pomakao stepenicu više ka konačnom cilju - pojasnio je Komšić, navodeći da nema nikakvih dilema da Dodik misli odcijepiti dio BiH i čak pripojiti Srbiji.
Istovremeno, podsjetio je kako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom obilježavanja stradanja u Jasenovcu nije reagovao na Dodikove najave.
- Vidjeli ste jučer u Donjoj Gradini, pored njega (Dodika) stoji predsjednik susjedne države koji ne reaguje na takve stvari. To je jasna poruka i Dodikova i Vučićeva. Druga je stvar da li će on u tome zaista moći da uspije, a to ovisi o nama, i to ne samo politički, nego da se kanališe jedna vrsta pritiska, prije svega, prema institucijama BiH, koje su obavezne da takve stvari preveniraju i spriječe - upozorio je Komšić, napominjući kako se to u ovom slučaju odnosi na pravosuđe.
Komentirajući upit u vezi s ranijim razgovorom predsjednika HDZ-a Dragana Čovića i mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta, koji je u međuvremnu objavljen, a u kojem je Szijjarto poručio Čoviću da će podržati Hrvate u donošenju Izbornog zakona jer politiku temelje na kršćanskim vrijednostima, Komšić je kazao kako time nije iznenađen.
- To je sada samo objavljeno, na tome se već godinama aktivno radi. Sada je to samo izašlo na površinu i to se u BiH stalno dešava. Sva priča i politika koja dolazi iz Zagreba i zapadnog dijela međunarodne zajednice, a interesantno, u ovom slučaju, potpomognuta Rusima koji sada imaju posla oko agresije na Ukrajinu, je nešto što mi živimo i to je sada samo isplivalo na površinu – precizirao je.
Na upit u vezi s Dodikovim negiranjem genocida u Srebrenici, Komšić je podcrtao kako pravosuđe mora raditi ono što mu piše u zakonima.
- A zašto to pravosuđe ne radi treba pitati one koji su stali iza Milanka Kajganića kao državnog tužioca i koji su ga, zapravo, i doveli - poručio je Komšić.
(FENA/dg)