istraživački centar saopćio

Ukrajina postala treći uvoznik naoružanja u svijetu: Ispred nje su samo ove države

Biznis Klub 13.03.23, 16:33h

Ukrajina postala treći uvoznik naoružanja u svijetu: Ispred nje su samo ove države
Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira, ili SIPRI, izvijestio je da je od 1991. godine, kada je Ukrajina postala nezavisna nakon raspada Sovjetskog Saveza, do kraja 2021., Kijev uvezao nekoliko velikih sistema naoružanja

 

 

 

Ruska invazija na Ukrajinu koja je dovela do značajnog priliva vojne pomoći Kijevu iz Sjedinjenih Država i Evrope učinila je Ukrajinu trećim najvećim uvoznikom oružja u svijetu 2022. godine, saopćio je u ponedjeljak švedski istraživački centar.

 

Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira, ili SIPRI, izvijestio je da je od 1991. godine, kada je Ukrajina postala nezavisna nakon raspada Sovjetskog Saveza, do kraja 2021., Kijev uvezao nekoliko velikih sistema naoružanja.

 

Ruska invazija 24. februara prošle godine to je, međutim, značajno promijenila. Samo su Katar - koji je dramatično povećao kupovinu naoružanja u protekloj deceniji - i Indija, uvezli više oružja, navodi SIPRI u izvještaju o globalnoj trgovini naoružanja.

 

Pieter Wezeman, viši istraživač u SIPRI Programu za transfer naoružanja, naglasio je da je, iako je prošle godine globalno opao promet oružja, “on u Evrop naglo porastao zbog napetosti između Rusije i većine drugih evropskih država”. Rekao je da nakon ruske invazije na Ukrajinu, evropske države žele da uvoze više oružja, "bržim tempom".

 

SIPRI je saopćio da su izvozom oružja dugo dominirale Sjedinjene Države i Rusija, pri čemu su te dvije zemlje najveći i drugi po veličini izvoznici oružja u posljednje tri decenije.

 

Jaz između njih značajno se, međutim, povećava, dok se jaz između Rusije i trećeg po veličini dobavljača oružja, Francuske, smanjuje. Istraživačka grupa tvrdi kako je vjerovatno da će invazija na Ukrajinu dodatno ograničiti ruski izvoz oružja zbog potrebe Moskve da daje prioritet snabdijevanju vlastitih oružanih snaga i niske potražnje drugih država zbog trgovinskih sankcija.

 

Podaci SIPRI-ja pokazuju da je američki izvoz oružja porastao za 14 posto u periodima 2013-17. i 2018-22. godina, a Washington je činio 40 posto globalnog izvoza oružja u periodu 2018-22.

 

U međuvremenu, ruski izvoz oružja pao je za 31 posto između dva perioda, a njen udio u globalnom izvozu oružja smanjen je sa 22 na 16 posto, dok je udio Francuske porastao sa 7,1 na 11 posto.

 

SIPRI, osnovan 1966. godine, nezavisni je međunarodni institut posvećen istraživanju sukoba, naoružanja, kontrole naoružanja i razoružanja, prenosi AP.

 

(Fena/rm)

BLIN
KOMENTARI