Početkom ove sedmice delegacija Fondacije za kinematografiju Sarajevo predvođena predsjednikom Upravnog odbora Antoniom Beusom boravila je u Berlinu gdje je učestvovala na skupštini EFAD (Udruženje direktora evropskih fimskih agencija) te obišla industrijski dio Berlinalea, jednog od najvećih filmskih festivala na svijetu.
Delegacija Fondacije za kinematografiju Sarajevo je u ponedeljak, 20.februara, stigla u glavni grad Njemačke radi učešća i predstavljanja vlastitih aktivnosti na razvoju BH kinematografije i segmenata filmskih djelatnosti svim učesnicima na prvoj skupštini EFAD u 2023.godini.
Po dolasku u Berlin, koji je ovih dana svijetski centar filmske industrije radi održavanja ovogodišnjeg izdanja Berlinalea, delegacija Fondacije je na poziv Jovana Marjanovića i Mirsada Purivatre prisustvovala svečanom prijemu Sarajevo Film Festivala u Berlinu na koji su pozvani prijatelji i partneri najvećeg filmskog događaja u Jugoistočnoj Evropi. U ugodnoj atmosferi svim prisutnima, među kojima su bile i kolege iz ostalih filmskih Centara regiona te veliki broj autora i producenata te partnera, prisutnima se obratio Jovan Marjanović sa govorom sa kratkom prezentacijom planova i strateških aktivnosti Sarajevo Film Festivala za ovu godinu i naredni period. Predsjednik Upravog odbora Antonio Beus je tom prilikom i razgovarao sa Marjanovićem i Predsjednikom Obala Art Centra Mirsadom Purivatrom oko mogućnosti proširenja saradnje Fondacije i Festivala u ovoj i narednim godinama te podvukao odlučnost da se naš najveći filmski događaj i dalje podržava u najvećoj mogućoj mjeri u skladu sa mogućnostima Fondacije.
Tokom boravka u industrijskom Centru Berlinale-a gospodin Beus sa kolegama obišao je veliki broj izložbenih štandova nacionalnih kinematografija, filmskih kompanija i institucija iz cijelog svijeta i Evrope.
Utorak, 21.februar, za delegaciju Fondacije bio je u potpunosti posvećen prvoj godišnjoj skupštini EFAD na kojoj je uzela učešće prvi put s obzirom da je postala članica početkom novembra prošle godine.
Tridesetsedam članica EFAD-a su vladina ili povezana javna tijela, zadužena za nacionalno finansiranje audiovizuelnog sektora i sa odgovornošću da savjetuju ili regulišu sve aspekte audiovizuelne politike. Ukupno, članice EFAD-a i njihove vlade svake godine financiraju oko tri milijarde eura kroz subvencije i porezne olakšice s ciljem podsticanja stvaranja, proizvodnje, promocije, distribucije i izložbe evropskih audiovizuelnih i kinematografskih djela.
Uz prisustvo svih članica skupštinu je otvorio aktuelni predsjednik Upravog odbora EFAD, Luis Chaby Vaz, inače Predsjednik Upravog odbora Instituta za film i audiovizualne djelatnosti Portugala, u ime svih pozdravio nove članice te im omogućio kratko predstavljanje. Nakon obračanja Marine Kuderchuk, direktorice državne filmske agencije Ukrajine, prisutnim kolegama iz 36 zemalja Evrope kratko se obratio i Predsjednik Upravnog odbora Fondacije za kinematografiju Sarajevo Antonio Beus te ih pozvao da se upoznaju sa blistavom istorijom BH kinematografije, aktivnostima iz prošle godine te projektima i planovima za 2023.godinu putem prezentacije koja im je uručena prije početka konferencije.
Na skupštini koja je trajala tri sata intenzivno se razgovaralo o svim aktulenim temama iz filmske industrije Evrope i svijeta i svim aktivnostima koje su EFAD i njene članice realizirale u proteklom periodu kao i planovima za naredni period.
Delegacija Fondacije je sa kolegama iz Evrope i regiona intenzivno razgovarala o mogućnostima saradnje i povezivanja a u smislu što bolje prezentacije BH kinematografije i BH filmske industrije u cjelosti.
Aktivnosti su nastavljene sa networking sastankom članica EFAD sa članicama CACCI (Konferencija audiovizuelnih i kinematografskih agencija Južne Amerike) gdje su svi prisutni detaljno upoznati sa činjenicama oko aktivnostima na suradnji i koprodukcijama kinematografija dva kontinenta.
U razgovorima sa kolegama iz Evrope i Južne Amerike došlo se do zajedničkog zaključka da je, pored postavljanja zakonskih, poreznih i carinskih regulativa koje trebaju stimulisati razvoj filmske industrije te potpisavanja većeg broja bilateralnih sporazuma i ugovora za koprodukcije, neophodna i pojačana proaktivnost autora i producenata koji svoje ideje moraju jače i ozbiljnije nametati vodećim ljudima krovnih filmskih institucija kako bi im na taj način otvorili nove mogućnosti za povezivanje i realizaciju projekata i koprodukcija.
Shodno svemu gore navedenom Fondacija za kinematografiju Sarajevo, nakon izuzetno uspješnog boravka u Berlinu, još jednom skreće pažnju da se sada, članstvom u EFAD otvaraju nove mogućnosti za autore i producente iz BiH te da se sa svim idejama i projektima obrate Upravnom odboru koji ima otvoren put prema svim odgovornim ljudima Evropskih Filmskih agencija u smislu realizacije koprodukcija i realizacije projekata te dalje edukacije filmskih radnika.
(DEPO PORTAL/ad)