Prije tačno mjesec dana McDonald's je zatvorio svoje poslovnice nakon 11 godina rada u Bosni i Hercegovini. Narušavanje imidža i niz problema, razlozi su za odlazak s našeg tržišta. U javnosti se špekuliše hoće li i ko preuzeti franšizu poznatog svjetskog lanca brze hrane?
Posljednji Big Mac je poslužen u Sarajevu 30. decembra prošle godine. Gužve koje su nastale zbog vijesti o zatvaranju McDonld'sa nisu zabilježene još od njegovog otvaranja.
Iako su se pojavile špekulacije u javnosti i pojedinim medijima da je poznata tuzlanska kompanija Bingo odlučila poslati zahtjev za preuzimanje franšize i kontaktirala već vlasnike objekata u kojima se McDonald's nalazio, po izgledu ovog objekta i nedostatku prepoznatljivih reklama to se i ne čini tako.
- U ovom trenutku ta informacija je špekulacija, odnosno čisto nagađanje - kazali su za N1 iz ove firme.
Nagađanja nisu iznosi koje je potrebno izdvojiti za kupovinu franšize ovog svjetski poznatog brenda koji ima rigorozne zahtjeve prilikom sklapanja ugovora za direktnu investiciju u određenoj zemlji. Ekonomisti ulazak u ovaj posao smatraju preduzetničkim poduhvatom.
- Može se sada desiti situacija da dođe neki preduzetnik i preduzetnica da kupe već postojeću franšizu. U tom kontekstu je razlika i u visini naknade koja se kreće između milion i 2,5 miliona američkih dolara - navela je Jasna Kovačević, profesorica organizacijske kulture i leadershipa.
Izuzev toga, vlasnik franšize je dužan davati i određeni procenat od tekućih prodaja tokom korištenja franšize.
- U svakom slučaju to je širom svijeta jako prihvatljiv i profitabilan model. Smatram da je zaista velika nesreća što se takav jedan model pokazao krah u BiH - rekao je Ante Domazet, profesor ekonomije.
Svjetski mediji pisali su o tom krahu na bh. tržištu zbog korupcije i niza problema, ali i zbog susreta američke brze hrane sa bosanskim specijalitetima sa roštilja.
Ljubitelji Big Maca će morati po svemu sudeći još čekati na povratak ovog brenda u BiH. A do tada ostaju nam stari dobri ćevapi.
(N1/DEPO PORTAL/ad)