FOTO:BLIN
Banjaluka ima oko 7,5 km biciklističkih staza, a samo 820 metara staza rekonstruisano je u 2010. godini.
Postojeće biciklističe staze su u jako lošem stanju, isprekidane su i nisu cijelina. Često se na ulicama na prostorima za bicikističke staze nalaze kontejneri ili parkirani automobili. Prema riječima Tihomira Dakića iz Centra za životnu sredinu u takvom stanju je i dio staze prema Laušu i Bronzanom Majdanu.
Gdje Banjalučani mogu parkirati bicikl? Banjaluka ima oko 7,5 km biciklističkih staza. Postojeće biciklističke staze su većinom neupotrebljive, jer su loše, isprekidane i ne čine cijelinu, a prepune su i parkiranih automobila i kontejnera. Što se tiče parkinga za bicikle, Banjaluka se može jedino pohvaliti parkingom koji se nalazi u Parku Petar Kočić, iako su gradske vlasti do kraja 2010.godine najavile izgradnju novih parkinga. Godina je na izmaku, parkinga za bicikle još uvijek nema! |
On ističe da su biciklističke staze u Boriku izgrađene 80-tih godina, ted a su jako dobro isplanirane.
- U Boriku imate jasno naglašene zelene staze, pješačke i biciklističke trake. Gradska Skupština je prije nekoliko godina usvojila odluku da će svaka nova ili renovirana ulica ili raskrsnica imati biciklističu stazu, a to je do sada jedino realizovano u ulici Olimpijskih pobjednika – objašnjava Dakić, dodajući da mnogi evropski gradovi razvijaju infrastrukturu za ovaj tip saobraćaja, a Banja Luka proširuje postojeće saobraćajnice na štetu trotoara, biciklističkih staza i zelenih površina.
Statistički podaci o broju bicklista u Banjoj Luci su poražavajući. U mnogim evropskim gradovima postotak putovanja u gradskim zonama biciklom prelazi 40 odsto, dok u našem gradu taj postotak nije ni jedan odsto.
Grad je nekada imao više biciklista. Od početka sedamdesetih godina do rata, broj automobila se drastično povećao. Par godina poslije rata broj automobila je polako rastao da bi posljednjih deset godina broj regostrovanih automobila na području grada narastao do 70 000, i još uvijek raste.
Biciklisti i pored problema sa kojima se svakodnevno susreću, ne odustaju od vožnje biciklom. Rekreativne vožnje svakog vikenda organizuje biciklistički klub BK BL u cilju buđenja svijesti kod građana o prednosti vožnje bicikla, kako u svrhu zdravlja, očuvanja životne sredine i rekreacije, tako i kao jeftinijeg prevoznog sredstva.
Jedna od učesnica vožnji je Banjalučanka Dražana Lepir, koja za BLIN magazin govori da se ponekad ne osjeća sigurno kao vozač bicikla,ali i da je srećna što postoji ovakav vid rekreacije.
- Što se tiče mojih iskustava vožnje bicikla ona su uglavnom pozitivna. Moram da naglasim da ne postoji kultura učesnika u saobraćaju. Dešava se da biciklisti poštuju sve propise, ali vozači kao da ih ne primjećuju – ističe Dražana i objašnjava da uživa u ovakvom vidu rekreacije iako trenutno nema svoj lični bickl.
- Već dugo vozim bicikl, i uživam u vožnji. Trenutno nemam svoj bicikl, ali iznajmim bicikl kako bi iskoristila čari vožnje . Sa biciklističkim klubom BKBL idem na rekreativne vožnje kada sam u mogućnosti, jer volim da vozim bicikl i osjećam se odlično nakon vožnje – ističe Dražana.
Biciklizam sahranjen u Banjaluci Postavljanje znaka za zabranu vožnje bicikla do spomenika na Banj brdu izazvalo je negodovanje mnogih Banjalučana. Kao reakcija na ovu odluku uslijedilo je okupljanje stotinjak ljubitelja biciklizma kod znaka zabrane kako bi na simboličan način sahranili rekreativni biciklizam u Banjoj Luci. Simboličnim mrtvačkim sandukom na koji je položen biciklistički točak sa "smrtovnicom" i vijenac i sa zapaljenim svijećama, razočarani građani "odali su posljednju počast" rekreativnoj vožnji biciklom pred rampom na Banj brdu. |
Banjalučanka Nikolina Savić je jedna od rijetkih koja koristi bicikl kao prevozno sredstvo. Svakodnevno sa Lauša biciklom ide do centra grada i kaže da se na ovoj relaciji uopšte ne osjeća sigurno.
- Ne osjećam se sigurnom dok vozim bicikl sa Lauša. Nekad se sami pješaci ne pridržavaju svojih pravila, ne obraćaju pažnju gdje i kuda hodaju, da li su na pješačkoj ili na biciklističkoj stazi. Ni vozači motornih vozila ne obraćaju pažnju na nas bicikliste. Dešava se da su automobili parkirani na biciklističkim stazama. Nikako nisam zadovoljna trenutnom situacijom – kaže Nikolina, te naglašava da Banjaluci nedostaju i parkizni za bicikle.
Grad Banjaluka se trenutno može pohvaliti samo parkingom koji se nalazu u Parku Petar Kočić. Tihomir Dakić kaže da prema planovima iz administrativne službe planirana izgradnja parkinga za bicikliste, ali to nije realizovano.
-U više navrata je najavljivanja izgradnja parkinga za bicikliste, čak je najavljivano da će se to desiti u 2010.godini. Ova godina je na izmaku, a projekat nije realizovan – objasnio je Dakić.
Grad Banjaluka 2010. godine je renovirao biciklističku stazu u Budžaku koja je zakrčena automobilima. Rekonstruisana je i biciklistička staza u Boriku u dužini od 820 metara, a nije rijetkost da i ova staza služi nesavjesnim vozičima kao ‘praktično’ parking mjesto. Da li će Banjaluka u narednom periodu postati evropski grad, kako je do sada tvrdio gradonačelnik Dragoljub Davidović, ostaje da se vidi u narednom periodu. Do tada budite oprezni kada vozite svoje dvotočkaše po ulicama Banjaluke, ali nikako ne odustajte, svaki vikend priključite se rekrativnim vožnjama BKBL i stavite do znanja gradskim vlastima, vozačima motornih vozila i ostalim građanima Banjaluke da su i biciklisti učesnici u saobraćaju.
(BLIN MAGAZIN/Dario STANKOVIĆ)