Netransparentni razgovori sa stranačkim liderima ne mogu zamijeniti javnu raspravu o suštinskim pitanjima koja zadiru u Ustav Bosne i Hercegovine i njenih entiteta, poručuju iz Udruženja “Forum eksperata za bolju Bosnu i Hercegovinu”
Udruženje “Forum eksperata za bolju Bosnu i Hercegovinu” (u osnivanju) nastalo je okupljanjem vrhunskih stručnjaka iz različitih društvenih oblasti, s ciljem korektivnog djelovanja u BiH društvu i ono je je počelo sa aktivnim radom.
Predsjednik Foruma eksperata je Zoran Pavlović, stručnjak i analitičar iz oblasti ekonomije, a potpredsjednik prof. dr. Informacionih tehnologija, Mirsad Hadžikadić.
Članovi Upravnog odbora:
- Zoran Pavlović,
- Mirsad Hadžikadić,
- Aiša Telalović,
- Mladen Panić,
- Ivo Marković
U nastavku prenosimo njihovo saopćenje za javnost.
ODLUKE OHR OD 2.10.2022. GODINE I TRI PRVA ZADATKA ZA NOVI SAZIV PARLAMENTARE SKUPŠTINE BOSNE I HERCEGOVINE
•
.
• OHR je propustio uvažiti mišljenje Venecijanske komisije koju čine pravni eksperti iz 61 zemlje, uključujući 46 zemalja članica Vijeća Evrope, o pravovremenosti izmjena izbornih zakona i inkluzivnosti reformi koje se odnose na izborno zakonodavstvo u demokratskim i u državama koje teže postati ozbiljne demokratije.
• Tempiranje donošenja izmjena i dopuna Izbornog zakona u izbornoj noći nije zabilježeno bilo gdje u savremenom demokratskom kontekstu u posljednjih nekoliko decenija. Bosna i Hercegovina je iznova iskorištena kao laboratorij u kojem se primjenjuju pravna rješenja nepoznata ostatku svijeta.
• Predsjedavajuće Predstavničkog doma i Doma naroda kao i svakog izabranog poslanika i delegata u novom sazivu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine smatramo odgovornim pred glasačima i cjelokupnom javnošću Bosne i Hercegovine za ono što će poduzeti ili neće poduzeti u vezi sa četiri navedena minimalna zadatka koje smo izdvojili u kontekstu navedenih odluka OHR od 2.10.2022. godine.
U povodu odluka Ureda visokog predstavnika (OHR) od 2.10.2022. godine broj 06/22 o donošenju amandmana na Ustav FBiH i broj 07/22 o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, osnivači i članovi Foruma eksperata za bolju Bosnu i Hercegovinu konstatuju sljedeće:
1) Nažalost, OHR je propustio provesti javnu raspravu o važnim odlukama koje se tiču svih građana i naroda u Bosni i Hercegovini.
Budući da javnost Bosne i Hercegovine ne pristaje biti isključena iz donošenja važnih, posebno ovako ključnih, sistemskih odluka koje se odnose na izborno zakonodavstvo i Ustav Bosne i Hercegovine, kao i ustave njenih entiteta, smatramo praksu neprovođenja široke i pravovremene javne rasprave neprikladnom i ponižavajućom za sve građane i narode Bosne i Hercegovine. Javnom raspravom ne smatramo bilo kakve netransparentne razgovore sa stranačkim liderima ili drugim domaćim ili stranim osobama u službenom ili drugom kapacitetu koji bh. javnosti nije predočen niti poznat.
2) Nažalost, OHR je propustio uvažiti sljedeće mišljenje Venecijanske komisije, koju čine pravni eksperti iz 61 zemlje, uključujući 46 zemalja članica Vijeća Evrope, o pravovremenosti izmjena izbornih zakona i inkluzivnosti reformi koje se odnose na izborno zakonodavstvo u demokratskim i u državama koje teže postati ozbiljne demokratije: “... čak i ukoliko se radi o implementaciji internacionalnih preporuka, zakašnjeli amandmani izbornih zakona ograničavanju vrijeme potrebno za pripremanje izbora, uključujući obuku glasača i otežavaju odgovarajuću i jednoobraznu primjenu izbornih zakona. Glasači i kandidati, također, mogu se suočiti s poteškoćama u primjeni takvih amandmana koji su usvojeni 'u zadnji čas'. Nadalje, zakašnjele izmjene izbornih pravila mogu biti pogubne za detaljan i inkluzivan izborni proces. Takve izmjene čak mogu biti percipirane i kao politički obojene, čime podrivaju povjerenje u izbore o kojima se radi...“.
Tempiranje donošenja izmjena i dopuna Izbornog zakona u izbornoj noći nije zabilježeno bilo gdje u savremenom demokratskom kontekstu u posljednjih nekoliko decenija, pa smatramo da je Bosna i Hercegovina iznova iskorištena kao laboratorij u kojem se primjenjuju pravna rješenja nepoznata ostatku svijeta, a koja su pritom i potpuno suprotna mišljenju vodećih internacionalnih pravnih eksperata, prvenstveno onih okupljenih u Venecijanskoj komisiji Vijeća Evrope. Takvu praksu ne smatramo pohvalnom niti korisnom za demokratizaciju Bosne i Hercegovine.
Kada je u pitanju meritum navedenih odluka OHR od 2.10.2022. godine, ne želimo prejudicirati odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koju s nestrpljenjem očekujemo.
Forum eksperata za bolju Bosnu i Hercegovinu, duboko uvjeren u etičnost svoga djelovanja, javno poziva i očekuje da novi saziv Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci svoga rada uradi sljedeće:
1) Usvoji takve izmjene i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje će:
a. u potpunosti implementirati presude Evropskog suda za ljudska prava u slučajevima Sejdić i Finci, Zornić, Pilav, Šlaku i Pudarić, što je obaveza države Bosne i Hercegovine, odnosno obaveza Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, najvišeg zakonodavnog i ustavotvornog tijela u Bosni i Hercegovini;
b. osigurati zaštitu integriteta izbornog procesa, uz ustavne zaštite kolektivnih i individualnih prava građana i etniciteta.
2) Usvoji kratke i jasne izmjene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine kojima će nedvosmisleno adresirati na rukovodioce nadležnih institucija u Bosni i Hercegovini ličnu i službenu odgovornost i sankcije, uključujući suspenziju i ukidanje imuniteta po potrebi, za neprovođenje svih presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koje nisu provedene do dana stupanja na dužnost novog saziva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i svih presuda Evropskog suda za ljudska prava protiv Bosne i Hercegovine koje nisu provedene do istoga datuma;
3) Široj javnosti u našoj zemlji, putem javnih servisa i drugih medija, te na službenoj internet stranici Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, predoči, a potom barem kvartalno ažurira, detaljan pregled svih neprovedenih presuda Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava, uz naznake rokova za njihovo provođenje i nadležnih institucija koje treba da ih provedu.
Predsjedavajuće Predstavničkog doma i Doma naroda kao i svakog izabranog poslanika i delegata u novom sazivu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine smatramo odgovornim pred glasačima i cjelokupnom javnošću Bosne i Hercegovine za ono što će poduzeti ili neće poduzeti u vezi sa četiri navedena minimalna zadatka koje smo izdvojili u kontekstu navedenih odluka OHR od 2.10.2022. godine.
Svakom poslaniku i delegatu ponaosob u novom sazivu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine želimo svako dobro. Pomno ćemo pratiti njihov rad plaćen od našeg novca, u naše i u ime svih državljana Bosne i Hercegovine u zemlji i dijaspori.
(DEPO PORTAL/dg)