OMOGUĆITI BUDŽETSKO STUDIRANJE

Novi protest beogradskih studenata

Arhiva 23.11.10, 15:15h

Oko 200 studenata Univerziteta u Beogradu danas je krenulo u protestnu šetnju ulicama grada zahtjevajući da se budžetsko studiranje omogući svima koji imaju 48 i više bodova, kao i da se prošire kvote za upis na master studije, javlja Poltikia.

studenti protestuju u BeograduStudenti su se okupili na platou ispred Filozofskog fakulteta odakle su krenuli u protestnu šetnju do Vlade Srbije gdje će studentski predstavnici tražiti prijem kod nadležnih kako bi izneli svoje zahtjeve.

Nakon što akademci upute svoje zahtjeve Vladi, planiran je i nastavak protestne šetnje Nemanjinom ulicom do Trga Slavija. Sa Slavije će nastaviti šetnju kroz ulice Kralja Milana i Kneza Miloša.

Organizacioni odbor studenata saopštio je da ih je u ovim protestima i zvanično podržala Studentska konferencija akademija strukovnih studija Srbije, koja broji oko 60.000 studenata, javlja Politika.

Glavni zahtjev studenata je da se o trošku budžeta države školuju svi koji su stekli 48 bodova, dok akademci sa pojedinih fakulteta traže i veće kvote za upis na master studije. Iako su današnji pregovori propali, studenti su nadležnima dali rok do četvrtka da odgovore i dozvole besplatno studiranje onima koji su ove školske godine sakupili 48 bodova.

Studenti su prošle nedelje predali zahtjev Ministarstvu prosvete, ali dobili su negativan odgovor. Ministar prosvete Žarko Obradović je izjavio da ministarstvo nema para kako bi ispunio ove studentske zahtjeve i zato će se ovog puta obratiti Vladi Srbije.

(BLIN/ds)