Danska je, navodi dopisnik BBC-ja iz Copenhagena, prva zemlja koja se odlučila na takav potez, iako njeno stanovništvo nije ni pretjerano gojazno ni naročito fizički neaktivno.
U toj zemlji je bicikl jedno od omiljenih prevoznih sredstava, ali je jedno od vladinih obrazloženja za skok cijena "brze hrane" u Danskoj bilo da "Danci nipošto ne žele da u budućnosti počnu da liče na Britance".
Velika Britanija, naime, trenutno ima najdeblju populaciju u čitavoj Evropi - jedna trećina djece i skoro dvije trećine odraslih u Engleskoj, Škotskoj, Velsu i Sjevernoj Irskoj su ili gojazni ili, kako se to stručno kaže, "morbidno gojazni".
Ako se taj trend nastavi, u naredne četiri decenije država će trošiti oko četrdeset milijardi eura godišnje samo na otklanjanje posljedica debljine svojih stanovnka, navode stručnjaci.
U trenutku kada je porez na cigarete povećan i njihova cijena u gotovo svim zemljama zapadne Evrope skočila, momentalno se smanjio broj pušača na čitavom kontinentu.
Postavlja se pitanje da li će i situacija sa slatkišima ispratiti sličan trend; u Danskoj, zahvaljujući novim vladinim mjerama, postoje neke indicije da broj gojazne djece po prvi put opada za posljednjih 60 godina.
Međutim, broj gojaznih među odraslima je u blagom porastu, i vlada se sada trudi da preokrene i taj trend.
U Danskoj tako čokolada, sladoled, čips, slatkiši i gazirana pića sada koštaju znatno više nego prije uvođenja vladinih mjera. Život u zemlji koja i inače ima jedan od najskupljih poreskih sistema u Evropi, za porodicu s djecom sada nije nimalo lak.
U ovom slučaju, država interveniše i izjednačava cijenu zdrave i nezdrave hrane - proizvodnja namirnica s velikim procentom šećera, masti i soli je laka i jeftina, i vlada pokušava da potre tu razliku.
Međutim, proizvođači čokolade se sa svoje strane bune, i tvrde da postoji ozbiljna mogućnost da budu potpuno uništeni novim porezima, jer ih proizvodnja u Danskoj već košta basnoslovno.
Britanski stručnjaci, u međuvremenu, sa zanimanjem posmatraju posljedice novih mjera danske vlade, kako bi doneli odluku da li bi sličnu taktiku trebalo primjeniti i na domaćem tržištu.
Sat, kako oni kažu, "ubrzano otkucava" - a na tasu se nalazi ne samo zdravlje čitave nacije, već i ogomni budžetski troškovi za zdravstvo.
(FENA, DEPO PORTAL/ma)
BRITANSKI BBC
Da li brza hrana uništava države?
Arhiva 16.11.10, 17:07h
PODIJELI NA
24 SATA
BBC objavio šokantne snimke iz Gaze: Izrael sve 'poravnao' otkako se povukao iz primirja s Hamasom
Zaboravili je na parkingu: Beba preminula nakon što je ostavljena u automobilu tokom toplog dana
Viši sud u Novom Sadu presudio: Srbija porodicama stradalih u padu nadstešnice mora platiti po 43.000 eura
Modrice na šaci, oticanje nogu: Bijela kuća otkrila od čega boluje Donald Trump... Je li ozbiljna njegova dijagnoza?
Da li bi podizanje dažbina koje potrošači plaćaju pri kupovini tzv. "brze hrane", odnosno da li bi skok cijena takvih namirnica - kao što je bio slučaj s cigaretama - doveo do opadanja broja gojaznih osoba u nekoj zemlji?