Doktor ekonomskih nauka i makroekonomski analitičar Faruk Hadžić u komentaru na Facebooku secira ekonomsko tumaranje bez jasne strategije, u kojem Bosna i Hercegovina ulazi u sve neizvjesniji period nadolazeće krize. Šta sada, u ovoj situaciji, može da uradi vlast u BiH? Ili je već kasno za prave poteze?!
Pred Bosnom i Hercegovinom je u narednom periodu više ekonomskih izazova. Posljednjih dana smo mogli pročitati da je došlo do velikog rasta cijene peleta, što se opravdava velikom inostranom potražnjom. Inflacija nastavlja nagrizati kupovno moć stanovništva, dovodeći u još teži položaj naše građane sa najmanjim primanjima.
Cijene goriva, ne da nisu smanjene, dodatno su povećane posljednjih dana i već se par mjeseci drže preko 3 KM za litru goriva.
Vrlo neizvjestan period je pred nama vezano za opskrbu žitaricama iz Ukrajine i Rusije u narednim mjesecima, što može žestoko pogoditi zemlje poput Pakistana, Bangladeša, Turske i Egipta, koji najviše procentualno uvoze žitarica iz ove dvije zemlje. Blokada ukrajinskih luka samo otežava dodatno situaciju. Nestašica kod njih, osjetit će se u cijelom svijetu.
Ako znamo da kreće period rasta kamatnih stopa, što sam najavio prije nekoliko mjeseci, možemo pretpostaviti koliko će izazovan period biti pred nama.
Dosta upita dobivam posljednjih sedmica, ne samo od novinara, već i od običnih ljudi na ulici – šta vlast radi? Da bi donosioci odluka nešto uradili, potrebno je da ima jasno definisane ekonomske ciljeve, te da za njihove ispunjenje koriste raspoložive instrumente, poput prikupljenih poreza.
Međutim, obzirom da nemamo postavljene jasne i mjerljive ekonomske ciljeve, onda je nerealno očekivati da će se bilo šta i uraditi. Da imamo postavljen jasan i mjerljiv cilj smanjenja nivoa inflacije i ublažavanja negativnih efekata, onda imamo neke instrumente kako to uraditi, iako su mogućnosti ograničene.
Ako imamo cilj osigurati povećanje plata radnika, onda imamo instrumente kako. Ako imamo cilj pomoći građanima da prebrodimo zimu koja dolazi, onda se zna šta treba raditi.
Nadam se da ćemo na vrijeme razumjeti u kakvom vremenu živimo, šta nas čeka i napokon nešto uraditi za građane naše države, jer u suprotnom, što duže čekamo, kasnije će nam biti bolnije i teže.
(DEPO PORTAL/ad)