Kako piše Večernji list, ta je odluka još početkom mjeseca iz Bazela dostavljena na adresu hrvatske Vlade i potpredsjednika Ivana Šukera. Baselski bankari zaključili su da u tom procesu ne mogu ponuditi ništa novo u odnosu prema neuspješnim pregovorima o sukcesiji iz2001.
Visoki izvor iz Vlade izjavio da Hrvatska tom odlukom nije ništa izgubila, nego da je postigla cilj - zatvaranje poglavlja 4 (O slobodi kretanja kapitala) čiju je deblokadu Slovenija usloviL upravo zahtjevom da se spor Ljubljanske banke prebaci na rješavanje u Basel.
Ujedno, tvrde da nisu ničim ugrozili interese hrvatskih štediša koji će rješenje i dalje moći tražiti sudskim putem, javlja HRT.
Štednja hrvatskih građana u Ljubljanskoj banci iznosila je oko 420 miliona evra bez kamata. Od toga je Hrvatska u svoj javni dug preuzela oko 260 miliona, a 160 miliona evra štediše su zadržali u banci.
Hrvatske štediše već gotovo dvije decenije pokušavaju doći do svoje devizne ušteđevine koju su pohranili u hrvatskim filijalama Ljubljanske banke, slično stanje je i u BiH i Srbiji. Neriješeno pitanje stare devizne štednje u Ljubljanskoj banci opterećuje političke odnose između Hrvatske i Slovenije.
PROBLEM ŠTEDIŠA LJUBLJANSKE BANKE
Propao dogovor Hrvatske i Slovenije
Arhiva 15.11.10, 08:45h
PODIJELI NA
24 SATA
U Kantonu Sarajevo poskupile i sudske takse: Ovo su nove cijene...
'Tvoja karta kroz vrijeme': Vareš sutra dočekuje prvi turistički voz iz Sarajeva
Vuković: Znaju se krivci za to što je RS izgubila više od 100 miliona maraka
'Vrlo je opasno ignorisati instituciju ombudsmena koja je utvrdila da procedura izbora direktora KCUS-a nije u skladu sa zakonom '
Nedavni dogovor Hrvatske i Slovenije o rješavanju problema štedišta Ljubljanske banke propao je jer je Banka za međunarodna poravnanja iz Basela odbila posredovati u sporu.