Proljeće je vrijeme kada je sve manje oboljelih od prehlade i gripe, a sve više onih koji pate od simptoma proljetne alergije, usljed previsoke koncentracije peludnih zrnaca u zraku, uzrokovanih cvjetanjem biljaka. Simptomi proljetnih alergija su najčešće bolesti gornjih disajnih puteva, svrab u predjelu nosa, očiju i usta, otežano disanje kroz nos, pojačana sekrecija iz nosa, kihanje i kašljanje. U težim slučajevima može se pojaviti otečenost očnih kapaka, crvene i suzne oči, te potpuni gubitak čula mirisa
UBLAŽAVANJE SIMPTOMA
Kada govorimo o liječenju proljetnih alergija, nažalost, važno je napomenuti da se one ne mogu izliječiti. No, simtomi se uveliko mogu ublažiti ili čak potpuno ukloniti. Prvi i najčešće propisivani lijekovi su antihistaminici – protuupalni lijekovi koji sprečavaju djelovanje histamina odgovornog za pojavu simptoma kod alergijskih reakcija. Antihistaminici nove generacije nemaju sedativno djelovanje, primjenjuju se jednom dnevno. Budući da imaju trenutno djelovanje, mogu se primjenjivati kada se simptomi već pojave.
SVAKODNEVNO TUŠIRANJE
Vrlo je važno da izbjegavate mjesta na kojima se očekuje visok nivo peludi, poput parkova, travnjaka, poljoprivrednih polja i slično. Kada izlazite van, obavezno nosite sunčane naočale i šešir. Po povratku s otvorenog preporučuje se pranje kose i tuširanje, kako bi se smanjila količina peludi unesena izvana u zatvoreni prostor i time mogućnost pojave alergije.
ZATVARAJTE PROZORE
Tokom sezone alergija držite vrata i prozore zatvorenim. Perite posteljinu barem jednom sedmično i ograničite kontakt s kućnim ljubimcima koji većinu vremena provode na otvorenom.
ISPIRAJTE NOS SLANOM OTOPINOM
Prilikom ispiranja slana voda čisti sve nečistoće, uklanja alergene iz nosa (nakupljeni pelud), vlaži sluznicu te ublažava simptome alergije. Neki čak tvrde kako bi svakodnevno ispiranje nosa sasvim uklonilo alergijske simptome. Zagrijte pola litre vode i dodajte jednu čajnu kašiku soli. Bitno je napomenuti da za ovu svrhu obavezno koristite morsku so bez aditiva ili himalajsku, jer kuhinjska so može nadražiti osjetljivu sluznicu nosa.
PAZITE NA ISHRANU
U ovom periodu izbjegavajte sirovo voće. Također, trebate pojačati unos omega 3 masnih kiselina jer smanjuju upalnu reakciju, jačaju imunološki sistem i pomažu kod alergija. Neuravnoteženost zdravih bakterija u organizmu glavni je razlog povećanja alergija, pa je povećani unos probiotika (dobrih bakterija) u organizam od velike važnosti. Povećajte unos vitamina C. Naime, on djeluje kao prirodni antihistaminik tvar koja suzbija učinak histamina – glavnog uzročnika u razvijanju alergijskih reakcija i jača imunitet.
ŠTA JOŠ MOŽETE UČINITI
Izbjegavajte odlazak u prirodu za vrijeme sunčanog i vjetrovitog dana
Za šetnju prirodom izaberite dan nakon kiše jer su tada koncentracije polena u zraku najniže
Nakon svakog dolaska kući operite ruke
Često četkajte i perite kućne ljubimce, jer se pelud nakuplja u njihovim dlakama
Boravite u klimatiziranim prostorima
Pratite polenski kalendar
Redovno perite zvjese oko tuša ili kade jer vlaga i plijesan mogu biti okidači za napad alergije ili astme
(Azra, DEPO PORTAL/mr)