‘Nikli‘ u Staljinovim gulazima i ‘progutali zemlju‘

Ruska mafija je Putinova druga armija: Jedan od njih je i Semjon Mogiljevič, Hrvatska mu je (bila) dala državljanstvo

Nedjeljni magazin 13.03.22, 17:51h

Ruska mafija je Putinova druga armija: Jedan od njih je i Semjon Mogiljevič, Hrvatska mu je (bila) dala državljanstvo
Mogiljevič je, baš kao i ruski predsjednik Vladimir Putin, izdanak sovjetskoga KGB-a. Ni jedan ni drugi baš ne vole da ih se povezuje

 

 

 

 

 

Nema toga vojnog ili političkog analitičara na svijetu koji bi rusku invaziju na Ukrajinu i njezin mogući ishod mogao bolje objasniti od Semjona Mogiljeviča, ukrajinskog ekonomista s moskovskom adresom.


Mogiljevič, po vlastitu priznanju, upravlja sa stotinjak kompanija, i to ga, ako ćemo zažmiriti na jedno oko, svrstava u skupinu ruskih oligarha.


Da je bilo sreće, Mogiljevič bi danas živio u Opatiji i imao hrvatsko državljanstvo. Dobio ga je 1998. "zbog velikih zasluga i poslovanja", na prijedlog Franje Gregorića, ali mu je poslije oduzeto.


Ispostavilo se, naime, da je Mogiljevič "capo di tutti i capi", šef Crvene mafije i ako pitate zapadne medije, "najgori kriminalac za kojeg nikad niste čuli".


Mogiljevič je, baš kao i ruski predsjednik Vladimir Putin, izdanak sovjetskoga KGB-a. Ni jedan ni drugi baš ne vole da ih se povezuje, piše Slobodna Dalmacija.


Kad je časnik sovjetskoga KGB-a, poslije načelnik kriminalistike ruske Savezne službe sigurnosti (FSB), Aleksander Litvinenko snimio video koji upućuje na blisku povezanost Vladimira Putina i Mogiljeviča (snimljen je u prvome redu Putinova izbornog stožera), morao je pobjeći u London.


Šest godina kasnije, kad je Crvena mafija premrežila "Londongrad", Litvinenko je s dvojicom bivših agenata KGB-a popio čaj i umro nakon 23 dana liječenja od teškog trovanja radioaktivnim polonijem.


I svjetski šahovski velemajstor Gari Kasparov je 2016. godine optužio Vladimira Putina da u temeljnim odrednicama upravlja ruskom mafijom.


No lako se njemu bilo prsiti iz Podstrane kad ga je štitilo hrvatsko državljanstvo, koje je dobio 2014. godine.


Međutim, Kasparov je samo izrekao ono što ionako svi misle – da su vrh ruske vlade i Putin osobno povezani s ruskom mafijom. Uostalom, invazija Ukrajine ukazuje na mogućnost da su enormna ulaganja u modernizaciju ruske vojske značajnim dijelom procurila u privatne ruke.


NA VRHU FBI-EVE TJERALICE


Iako Mogiljevič kao ugledan građanin slobodno živi u velebnoj vili u Moskvi, do njega je danas teško doći. Budući da je tako, FBI ga je skinuo s vrha svoje tjeralice. Jer potraga za osobom čija je adresa dobro poznata jednostavno nema smisla. Osim s ruskim predsjednikom, Mogiljevič se povezuje i s ruskim utjecajem na američke predsjedničke izbore u kojima je pobijedio Donald Trump, koji je, nota bene, osobno bio nazočan kad su pripadnici ruske mafije kupili pet stanova u njegovu Trump Toweru.


Povezuje ga se i s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. Njegovo ime povezuje se s utajom poreza, pranjem novca, prodajom obogaćenog urana Češkoj, oružja Bin Ladenu; optužen je da je investitorima iz Philadelphije izvukao 150 milijuna dolara, a da se nikad tamo nije pojavio.


Još od svojih ukrajinskih dana povezan je s prodajom plina. Godine 2010. tadašnja ukrajinska premijerka Julija Timošenko objavljuje kako postoje dokazi da iza RosUkrEnerga stoje moćne kriminalne organizacije, odnosno Mogiljevič.


Igrom slučaja, najveći ruski plinovod koji vodi prema ostatku Europe zove se Bratstvo, baš kao i najjača ruska mafijaška organizacija, koju, navodno, vodi nesuđeni stanovnik Opatije Semjon Mogiljevič.


Je li Putinu bliski Mogiljevič oligarh ili doista kriminalac?


Čini se da je linija između oligarha i mafijaša vrlo tanka zbog načina na koji su oligarsi, koje karakterizira bliska suradnja s državom, stekli svoje bogatstvo. Prema istraživanju "Od sovjeta do oligarha: Nejednakost i vlasništvo u Rusiji od 1905. do 2016.", koje su proveli ekonomisti Filip Novokmet, Thomas Piketty i Gabriel Zucman, rusko offshore bogatstvo trostruko je veće od neto iznosa ruskih deviznih rezervi i približno jednako unutarnjem prometu svih njihovih gospodarskih subjekata.


U prijevodu, Rusi u inozemstvu posjeduju veću vrijednost nego što je vrijednost imovine ukupne populacije koja živi u Rusiji. Ruski su milijarderi u razmatranom razdoblju bili "teški" koliko i 25 – 40 posto ruskog nacionalnog dohotka. Milijarderi u zapadnim zemljama mogu se pohvaliti tek s 5 – 15 posto vrijednosti nacionalnog dohotka.


U 20 godina, koliko pokriva ovo istraživanje, iznikle su čitave dinastije: Timošenkovi, Rotenbergovi, Kovalčuki...


O tome dalje čitajte ovdje.

 

(DEPO PORTAL/ad)

 

 

BLIN
KOMENTARI