VIDEO/ Nakon što je stiglo pojačanje

EUFOR najavio intenzivnije patroliranje vojnika u BiH

Hronika 09.03.22, 19:20h

EUFOR najavio intenzivnije patroliranje vojnika u BiH
EUFOR je 4. marta saopćio da je pojačanje stiglo. Dodatni vojnici dolaze iz Austrije, Bugarske, Rumunije i Slovačke dok traje invazija Rusije na Ukrajinu

 

 

 

Građani Bosne i Hercegovine mogu očekivati intenzivnije patroliranje trupa EUFOR-a, nakon što je u zemlju stiglo 500 dodatnih vojnika, objavila je Misija EUFOR Althea u BiH na Twitter profilu u srijedu, 9. marta.

 

"To uključuje patroliranje vojnika u lako oklopnim vozilima i pješice, kako bi uvjerili javnost u trajnu odlučnost EUFOR-a da podrži partnere u BiH", naveli su iz EUFOR-a.

 

Iz EUFOR-a je 24. februara najavljeno kako dodatne snage stižu, jer bi "pogoršana bezbjednosna situacija na međunarodnom nivou mogla potencijalno uzrokovati nestabilnost u BiH".

 

EUFOR je 4. marta saopćio da je pojačanje stiglo. Dodatni vojnici dolaze iz Austrije, Bugarske, Rumunije i Slovačke dok traje invazija Rusije na Ukrajinu.

 

Dodatnih 500 vojnika EUFOR-a će biti raspoređeni u dijelove BiH u kojima su u proteklom periodu zabilježeni ekscesi, posebno u povratničkim naseljima, prema najavama šefa delegacije Evropske unije (EU) u BiH Johana Sattlera.

 

Misija EUFOR Althea je najduža vojna operacija EU-a, jedina kopnena misija, te jedina misija koja ima izvršni mandat da koristi silu.

 

Snage EUFOR-a su raspoređene u BiH od 2004. godine, i sastoje se od približno 3.500 pripadnika, od kojih je, bez najavljenih pojačanja, oko 600 trenutno raspoređeno u zemlji.

 

Na početku ih je bilo oko 7.000, ali je taj kapacitet smanjivan kako se popravljala bezbjednosna situacija u zemlji.

 

Zvanični mandat svih stranih vojnih misija u BiH je osiguravanje provođenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH, te "doprinos sigurnom okruženju".

 

Misija Althea se na terenu provodi korištenjem sredstava i sposobnosti NATO-a, na temelju dogovora s NATO-om poznatim kao "Berlin Plus".

 

Prema sporazumu iz 2003. godine, EU i NATO mogu u bilo kom trenutku, u kratkom roku rasporediti dodatni broj vojnika u BiH u slučaju prijetnje bezbjednosti ove zemlje.

 

Te vojne snage, prema rezolucijama Ujedinjenih nacija, imaju izvršni mandat koji podrazumijeva i upotrebu sile, posebno kako bi se odbranile od napada ili prijetnje napadom.

 

 

(slobodnaevropa.org, DEPO PORTAL/md)

 

 

BLIN
KOMENTARI