- Međutim, građani Srbije su manje zaduženi od država u regionu. Poređenja radi, svaki stanovnik Crne Gore duguje skoro 2.000 evra, Hrvatske više od 5.000, a Slovenije i skoro 7.000 evra - kaže Nikolić.
Govoreći o kreditu od 250 miliona evra za pokrivanje duga u budžetu, koji država planira da uzme od poslovnih banaka, Nikolić kaže da je „potpuno legitiman i jeftiniji od izdavanja obveznica i trezorskih zapisa”.
- Mi se zadužujemo kod banaka sa kamatom od 6,3 odsto na godišnjem nivou dok je, recimo, Crna Gora emitovala obveznice na pet godina sa kamatom od 7,8 odsto godišnje - kaže Nikolić.
O zaduživanju države je govorio i predsjednik Boris Tadić, koji je izjavio da „Srbiju očekuje još jedna teška godina, ali da se neće srljati u zaduživanja”.
- Srbija se zadužuje jer ne može da izdrži krizu bez zaduživanja, ali ne srljamo u zaduživanje. Vodimo računa o granici u kojoj javni dug neće opteretiti BDP - rekao je Tadić.
On je dodao i da Srbija stvara privredu koja ima šansu da za nekoliko godina bude prosperitetna.
- U suprotnom možemo doći u situaciju da ne možemo da plaćamo svoje obaveze, a to nije rješenje. Nije rješenje da opteretimo život djece u ovoj zemlji novim zaduženjima koja su neodrživa - najavio je Tadić.
(Press/BLIN/ds)
DUŽNIČKA KRIZA
Svaka beba u Srbiji dužna 1.567 evra
Arhiva 11.11.10, 11:09h
PODIJELI NA
24 SATA
'Turizam u Hrvatskoj je gotov': Snimak iz trgovine na Jadranu podigao prašinu na društvenim mrežama
Pozivali na 'progon Turaka': Nerin Dizdar podnio krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH zbog provokacija 11. jula u Srebrenici
'Život je u pitanju': I ove godine besplatni preventivni pregledi u Kantonu Sarajevo
SDA: Godinama smo se zalagali da se spriječe zloupotrebe u izbornom procesu, opstrukcije iz RS-a, ali i u FBiH!
Svaka beba koja se rodi u Srbiji odmah je zadužena 1.567 evra, kaže ekonomista Centra za novu politiku Goran Nikolić. On dodaje da je ukupni unutrašnji i spoljni dug države trenutno 11,6 milijardi evra i to bez najavljenog kredita od 250 miliona evra koji država hoće da uzme za pokrivanje minusa u budžetu.