Navijačka grupa Škripari iz Širokog brijega oformljena je negdje krajem 80-ih godina, a navijači su izrazito ponosni na činjenicu da su oduvijek znali ko su i kojem narodu pripadaju, uz parolu 'Jedan san, jedna ljubav, jedna vjera'.
- Tih kasnih osamdesetih godina momci koji su navijali za širokobriješke (tada lištičke) klubove, navijači zagrebačkog Dinama i splitskoga Hajduka, već su tada isticali veliku ljubav prema Hrvatskoj nam domovini i našoj Hercegovini i već tih godina smo imali problema s tadašnjim organima reda kojima smo tada bili trn u oku što su pokazivali i time da su skoro poslije svake tekme neki momci završavali na razgovorima u tadašnjoj 'stanici milicije', stoji na oficijelnoj stranici ove navijačke grupe.
U oktobru 1989. godine okupljeni navijači na utakmici Republičke lige BiH KK Mladost- KK Borac Čapljina dolaze na ideju da se nazovu 'Brodli Hil Bojs' kad se i zvanično osniva prva grupa navijača.
- Devedesetih godina je došlo do određenih promjena u državi u kojoj smo živjeli i veliki dio ekipe dobrovoljno odlazi stazom pobjednika u neizvjesnost da brani hrvatstvo ovih prostora...Nakon događaja koji su obilježili protekle godine malo po malo stanje se na ovim prostorima donekle se stabilizira tako da se ponovo budi i navijačka aktivnost..., navodi se dalje u biografiji Škripara.
Nakon rata, tačnije 9. septembra 1996. godine navijači prihvataju ideju i prijedlog da navijačka grupa dobije ime Škripari, po križarima koji su 1945. godine odbijali priznati novu vlast i nastavili se boriti svojim posebnim gerilskim načinom otpora do sredine pedesetih godina. Škripari su bili veliki problem tadašnjoj komunističkoj vlasti.
Njihova prebivališta i skrovišta bila su u kamenjaru, u takozvanim škripinama po kojima su, skrivajući se od zakona, i dobili ime.
VEZANI TEKSTOVI: NA STADIONU PECARA: Navijači Širokog s nacističkom zastavom na utakmici protiv SarajevaODLUKA PROLONGIRANA DO ČETVRTKA: Nema kazne za Široki Brijeg?!
|
Godinama je u narodu poistovjećivanje s Škriparima značilo imati posla s policijom, uz riskiranje batina i zatvora. U spomen na njih, širokobriješki navijači uzimaju ime Škripari.
Škripari su posljednjih godina u javnosti više puta prozivani zbog fašističkih ekscesa, formiranja slova "U" kao simbola ustaškog (nacističkog) pokreta na tribinama stadiona, te identifikovanjem sa nacističkim simbolima poput zastave Trećeg Rajha.
Navijači Širokog Brijega u centar medijske pažnje su došli nakon ubistva 24-godišnjeg Vedrana Puljića, navijača FK Sarajevo koji je stradao tokom navijačkih nereda 10.04.2009. u Širokom Brijegu. Puljića je vatrenim oružjem, tačnije hicem u desno uho, ubio bivši policajac Oliver Knezović kojem su, na opšte čudo mnogih, navijačke grupe i nekolicina stanovnika hercegovačkih gradova i gradića, iskazali podršku!
Posljednji eksces navijačka grupa imala je na nedavnoj utakmici Široki Brijeg - FK Sarajevo. Na njihovoj tribini jedna uz drugu našle su se zastave Vatikana i njemačke Nacional-socijalističke partije, odnosno nacističke Njemačke za vrijeme strahovlade Adolfa Hitlera.
Da bi stvar bila gora, policija navijačima ovu zastavu nije oduzela prije utakmice, mada su gostujućim navijačima oduzeli majice s likom Vedrana Puljića, kao i transparent s njegovim imenom.
Hrvatski mediji prenijeli su i da ovo nije prvi put da se nacionalistički orijentirane navijačke grupe služe vatikanskom zastavom da bi pokazali 'onima tamo' ko su i odakle dolaze.
Sličnom su se provokacijom poslužili i pripadnici Torcide, koji su prilikom gostovanja u Sankt Peterburgu, tribinu i ogradu na kojoj su se nalazili ukrasili s nekoliko vatikanskih zastava, kako bi 'štovatelji križa' provocirali 'ljubitelje krsta'.
Rusi su na Poljudu uzvratili istom mjerom; prije par dana, na udarnom mjestu kaveza za gostujuće navijače kočila se zastava sa pravoslavnim krstom.
- Riječ je o nepromišljenom potezu pojedinca koji je spomenutu zastavu donio na ovu utakmicu, ali isto tako to ne bi trebao biti razlog da se sada zbog jednog takvog poteza osuđuju svi pripadnici navijačke Skupine „Škripari“, a što pojedini mediji u BiH, te Hrvatskoj i žele i upravo čine, ali dobro, to pokazuje kakvi su oni a ne Škripari, tvrde Škripari te se ograđuju od pomenutih navijača koji su istakli nacističke zastave.
Ipak, praksa je pokazala da ovo nije prvi ispad širokobrijeških navijača, te da o istima medijska slika u BiH i Hrvatskoj nije nimalo svijetla.
U FOTOGALERIJI pogledajte neke od fotografija koje su Škripari ponosno istakli na svojoj grupi na Facebooku koja ima više od 3000 članova. Uz fotografije, Škripari su u albume Facebook grupe postavili čak i nimalo laskave, skenirane članke iz novina, transparente i postere svoje navijačke grupe.
(DEPO/ak)